YÖk’ten Üniversiteler arası iş birliği anlaşması

Çocuk Eğitimi
Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı’nın daveti üzerine Bakü’ye gelen Çetinsaya, ziyaret kapsamında ilk olarak merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını, Azerbaycan Şehitler Hiyaba...
EMOJİLE

Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı’nın daveti üzerine Bakü’ye gelen Çetinsaya, ziyaret kapsamında ilk olarak merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını, Azerbaycan Şehitler Hiyabanı’nı ve Bakü Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.

Gökhan Çetinsaya ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Başbakanı Artur Resizade tarafından kabul edildi. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Çetinsaya, Bakü Devlet Üniversitesi’ni (BDÜ) ziyaret etti. Ziyaret sonrasında BDÜ ile Anadolu Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında karşılıklı işbirliği anlaşmaları imzalandı.

YÖK Başkanı ve beraberindeki heyet, Türk girişimcilerin kurduğu Bakü Kafkas Üniversitesi’ni de ziyaret etti.

Kafkas Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencilerine konuşma yapan Çetinsaya, Soğuk Savaş döneminde Azerbaycan’ı sadece şarkıları ile tanıdıklarını fakat Sovyetler’in dağılmasının ardından Türkiye ve Azerbaycan’ın birbirine hasret kalmış iki kardeş gibi kucaklaştığını, her alanda ilişkileri geliştirdiğini belirtti.

Azerbaycan ve Türkiye’nin son yirmi yılda eğitim alanında çok iyi işbirliği gerçekleştirdiğini, büyük yol katettiğini belirten Çetinsaya, karşıda daha yapılacak çok işler olduğunu ve iki ülke yetkililerinin ilişkileri daha da ilerletmek için çalışacağını kaydetti.

Konuşmalar sonrasında Bakü Kafkas Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

YÖK Başkanı Çetinsaya, Azerbaycan temaslarını yarın da sürdürecek ve Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Mısır Merdanov ile bir araya gelecek.

Bakü ziyaretinde Çetinsaya’ya, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Davut Aydın, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazana Korkmaz, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Arif Yılmaz, Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sami Özcan ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar da eşlik etti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme