YÖK’ten devrim niteliğinde kararlar!

Çocuk Eğitimi
Taslakta en çok dikkat çeken başlık, rektörlerin seçimiyle ilgili. Düzenlemeye göre Cumhurbaşkanları rektörleri atamayacak. Atamayı Üniversite Konseyi yapacak. 11 kişiden oluşacak konseyin 5 üyesi mev...
EMOJİLE

Taslakta en çok dikkat çeken başlık, rektörlerin seçimiyle ilgili. Düzenlemeye göre Cumhurbaşkanları rektörleri atamayacak. Atamayı Üniversite Konseyi yapacak.

11 kişiden oluşacak konseyin 5 üyesi mevcut üniversite, 2 üyesi Bakanlar Kurulu, 2 üyesi YÖK, 1 üyesi üniversitenin mezunları arasından ve son üyesi de üniversiteye en çok bağış veren veya üniversitenin vergi rekortmenleri arasından seçilecek.

Yeni YÖK Taslağı’na göre, özel üniversiteler borsaya girecek, hisseleri satılacak. YÖK Başkanı: "Yabancı üniversiteler Türkiye’ye gelecek. Türkler de yurtdışına kampus açacak."

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, görüş almak için Üniversitelerarası Kurul’a gönderilen yeni YÖK Kanunu taslağında, Harvard ve Yale gibi yabancı üniversitelere Türkiye’de kampus açma izni verildiğini açıkladı. Çetinsaya, YÖK Kanun taslağının detaylarını anlattı:

ÖĞRENCİSİYLE GELECEK

Yabancı üniversiteler Türkiye’de kampus açacak ya da Türkiye’de yeni yabancı üniversite kurabilecekler. Ancak fakülte ya da kampus açtığında yurtdışından öğrenci getirmekle yükümlüler. Kontenjanının yüzde 25’ini haksız rekabet oluşmaması için Türk öğrencilerden dolduracak.

YURTDIŞINDA KAMPUS

Türk üniversiteleri de yurtdışında birim, kampus açacak. Ama açtığı yerin ya da geldiği yerin yasasına tabi olacak ve o ülkenin diplomasını alacak.

REKTÖR SEÇİMLERİ

Üniversitelerde seçimin yaptığı tahribatı göz önüne alarak üç model getirdik. İlki atama yöntemi. Bu modelde üniversite, rektör adayı için ilana çıkacak. Üç kişi seçilecek. YÖK Genel Kurulu bu üç adaydan birini rektör olarak seçecek. İkincisi karma model. Bu modelde ise üç rektör adayı akademisyenlerin oylarına sunulacak. Son model ise iki turlu seçim. Oyların beşte üçünü alanlar ikinci tura kalacak. Şahsi kanaatim atama yöntemi olmalı. Üniversitelerdeki seçim yarışa, propagandaya, bölünmeye dönüyor. Üniversitelerin bilimsel yapıları zarar görüyor. Sosyal, etnik, dini her bakımdan bölünüyor.

VAKIF ÖZEL ÜNİVERSİTE OLABİLECEK

Vakıf üniversiteleri isterlerse özel üniversiteye dönüşecek. Kâr elde edebilecek. Ancak, bunun için burs miktarı, öğrenci başına yapılan harcamalar gibi kriterler konacak.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme