Üniversitelerde devrim gibi karar

Çocuk Eğitimi
Rektörler artık sadece eğitimle uğraşacak, idareye karışmayacak. Yeni sisteme göre üniversiteleri profesyoneller yönetecek. Üniversitelerin rektörlük seçimleriyle ilgili devrim niteliğinde yeni bir si...
EMOJİLE

Rektörler artık sadece eğitimle uğraşacak, idareye karışmayacak. Yeni sisteme göre üniversiteleri profesyoneller yönetecek.

Üniversitelerin rektörlük seçimleriyle ilgili devrim niteliğinde yeni bir sisteme geçiliyor. Öğretim üyeleri arasından seçilen adaylar artık üniversitelerde rektör olamayacak, bunu yerine üniversiteleri profesyoneller yönetecek.

YÖK’te bu konuyla ilgili çalışmanın sürdüğü haberini veren ise Ankara’da eğitim muhabirleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Rektör seçimlerinin çok doğru bir şekilde yapıldığı kanaatinde değilim” dedi. Gül, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yeni üniversiteler yasası hazırladığını ve rektörlük seçimlerinin bu yasayla birlikte değişeceğini açıkladı.

Finansman sistemi de mercek altında

Akademisyenlerin rektörlük siyasetini tarihe gömecek sistemle, üniversitelerde yeni bir dönemin başlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, rektörlük sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gül “Siyasette görmediğim şeyleri rektörlük seçimlerinde olduğunu görüyorum.

Hayatını bilime vermiş bilim insanları mecburen kendisini seçim kampanyaları içinde buluyor. Ben onun yerine çok ciddi araştırmalar yapacak akademik rektörle, yöneticinin ayrı olmasını istiyorum. Üniversitelerin finans tablolarının da gözden geçirilmesi gerek. YÖK bu konuda da uzun bir çalışma yaptı, yakında paylaşacaklar” diye konuştu.

İş adamlarına hocaları destekleyin dİyorum

Öğretim üyelerinin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eğitim verilen mekanın çok önemi olmadığının altını çizdi. Gül “Gittiğim illerde hep söylerim iş adamlarına; üniversitemiz iyi olsun diyorsanız hocalarınızı destekleyin. Hocalar iyi olduktan sonra barakada bile eğitim yapılır. Oradan çok iyi öğrenciler çıkar ama her tarafı mermer olan bir üniversitede hocalar iyi değilse orada çocuklar sadece iyi vakit geçirmiş olur” diye konuştu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme