Üniversite Masrafı İçin Kömür Taşıyorlar

Çocuk Eğitimi
Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde eğitim gören 3 depremzede üniversite öğrencisi, eğitim masraflarını yevmiye usulüyle taşıdıkları kömürden çıkarıyor.       ...
EMOJİLE

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde eğitim gören 3 depremzede üniversite öğrencisi, eğitim masraflarını yevmiye usulüyle taşıdıkları kömürden çıkarıyor.        
 
Kütahya’nın Simav ilçesinde geçen 19 Mayıs’ta meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremde evleri kullanılamaz hale gelen Serhat Kafalı, Emre Düzdemir ve Serhat Binici, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenişarbademli Meslek Yüksekokulu Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü’ndeki eğitimlerini sürdürebilmek için kömür taşıyorlar.

Aynı okula gittikleri ve depremden zarar gören Kütahyalı Ümit Değirmen, Hayrullah Boz ve Mehmet Abalı ile birlikte ev tutarak barınma masraflarını en aza indiren gençler, yevmiye karşılığı çalışıyorlar.       

Aynı kaderi paylaşan gençlerden 2. sınıf öğrencisi Serhat Kafalı, geçen 19 Mayıs’ta meydana gelen depremin ardından hayatın acı yüzüyle karşılaştıklarını söyledi.

Acı haberi finallere hazırlanırken aldıklarını ifade eden Kafalı, ”Kütahya’da deprem olmuştu. Hemen ailelerimiz yanına gittik. Evimiz kullanılamaz duruma gelmişti. Hayatımda karşılaştığım en kötü durumdu. Allah kimseye o anları yeniden yaşatmasın” dedi.      

Kafalı, depremin ardından yaşadıkları olumsuzluklara rağmen ”eğitime devam” kararı aldıklarının belirterek, şöyle konuştu:       

”Yenişarbademli’deki eğitimimize devam ediyoruz. Kütahyalı beş arkadaşımla beraber aynı evde yaşıyoruz. Annem ve babam ayrı yaşıyor. Depremden sonra bir de bizler ailelerimize yük olmak istemedik. Masraflarımızı biraz olsun karşılayabilmek için 15-20 lira yevmiye karşılığı bazen tarlalarda çalışıyoruz, bazen kömür ve çimento taşıyoruz.”      

"İNŞAATLARDA KİREMİT, ÇİMENTO TAŞIDIM VE KAYIT İÇİN HARÇ ÜCRETİNİ BİRİKTİRDİM"
Emre Düzdemir de, depremde evlerinin kullanılmaz hale geldiğini ve tüm eşyalarını kaybettiklerini söyledi.

Harç ücretini karşılayabilmek için tüm yaz boyunca inşaatlarda çalıştığını anlatan Düzdemir, ”Deprem sonrası Simav’da şartlar oldukça ağırlaştı. Çadırda yaşıyorduk. İnşaatlarda kiremit, çimento taşıdım ve kayıt için harç ücretini biriktirdim. Şimdi de ev arkadaşlarımla yevmiyeye giderek bütçemize katkıda bulunuyoruz” dedi.       

Biri ilkokulda, biri lisede ve ikisi de üniversitede eğitim gören 4 kardeşinin olduğunu anlatan Serhat Binici ise babasının işsiz olduğunu ve eğitim masraflarını kendisi karşılamak zorunda olduğunu vurguladı.       

Simav’daki evlerinin kullanılamaz olduğunu dile getiren Binici, ayda 240 lira Başbakanlık bursu aldığını kaydetti. Binici, ”Yenişarbademli küçük bir ilçe. Öğrenciler için şartlar çok zor. İş olsa devamlı çalışmak istiyoruz ama yok. Mezun olup aileme yardımcı olmak istiyorum” diye konuştu.   

AA  
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme