TOKİ 700 Günde Üniversite Kuracak

Çocuk Eğitimi
TOKİ, Türkiye’nin doğu illeri için dünya standartlarında en önemli yüksek eğitim merkezlerinden olacak Tunceli Üniversitesi kampüsünün temelini atıyor. 7 Ocak’ta düzenlenecek törenle temel...
EMOJİLE

TOKİ, Türkiye’nin doğu illeri için dünya standartlarında en önemli yüksek eğitim merkezlerinden olacak Tunceli Üniversitesi kampüsünün temelini atıyor. 7 Ocak’ta düzenlenecek törenle temeli atılacak üniversitenin Aktuluk Yerleşkesi’nin 700 günde tamamlanması planlanıyor.

Aktuluk yerleşkesinde rektörlük binası ve idari birimlerin yanı sıra, Mühendislik Fakültesi, Ar-Ge Laboratuvarı, Merkezi Eğitim Laboratuvarı, İngilizce Hazırlık Okulu, personel lojmanları ile kapalı spor salonu da yer alıyor.
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) yapılacak olan Tunceli Üniversitesi Aktuluk (Türüşmek) yerleşkesinin 1. Etap İnşaatı temel atma törenine, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da katılacak. İl Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenecek programda, folklor gösterisi, müzik dinletisi, konuşmaların ardından üniversitenin temeli atılacak.
 
Tunceli Üniversitesi 2008 yılında 3 fakülte, 1 meslek yüksek okulu ve 2 enstitü ile hizmet vermeye başlamıştı. Tunceli Üniversitesi’nin dünya standartlarında eğitim verilebilecek tesislere kavuşması amacıyla Üniversite Rektörlüğü ile TOKİ işbirliğine gitmişti. 10 Aralık 2009’da imzalanan protokolle üniversite kampüsünün yapım süreci de başlatılmış oldu.
 
35 milyon 750 bin liraya mal olacak
 
Üniversite kampüsü 23 Haziran 2011’de 35 milyon 750 bin lira bedele ihale edildi. Yüklenici firma ile 14 Eylül 2011 tarihinde sözleşme imzalanmasının ardından, TOKİ firmaya yer teslimi yaptı. Sözleşmeye göre 53 bin 772 metrekarelik inşaat alanı üzerindeki yapım işinin 700 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

Üniversite yerleşkesinde; idari bina 4 bin 405 metrekare, idari birimler 5 bin 58 metrekare, mühendislik fakültesi 11 bin 111 metrekare, Ar-Ge laboratuvarı 5 bin 31 metrekare, merkezi eğitim laboratuvarı 7 bin 749 metrekare, İngilizce hazırlık okulu 9 bin 94 metrekare, merkezi kafeterya 6 bin 196 metrekare, rektörlük konutu 548 metrekare, personel lojmanları bin 540 metrekare, kapalı spor salonu 3 bin 36 metrekare alan üzerine inşa edilecek.
 
Aktuluk Yerleşkesi’nde ayrıca 150 araç kapasiteli otopark, 2 bin 960 yapraklı ağaç, 4 bin 625 ibreli ağaç, 5 bin 550 çalı ve yer örtücü bitki kullanılarak peyzaj düzenlemesi yapılacak.
 
TOKİ 11 üniversite yerleşkesini yeniden yapılandıracak
 
TOKİ, üniversitelerle yapılan işbirliği kapsamında 11 üniversitenin binalarının yenilenmesi ve kampüslerinin yeniden yapılandırılmasını da sağlayacak. İdare bu kapsamda, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yerleşkeleri için çalışmalarını sürdürüyor.
 
Yerleşkelerin yanı sıra Kırıkkale Üniversitesi’ne 200 Yataklı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Ağrı İbrahim Çeçen, Diyarbakır Dicle, Erzincan, Kırıkkale, Nevşehir, Yıldız Teknik ve Şırnak Üniversitesi’ne lojman, Adıyaman Üniversitesi’ne Kahta Meslek Yüksek Okulu binası, Gazi Üniversitesi’ne eğitim ve öğretim binaları ile Sanat Tasarım Fakültesi, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi’ne sağlık kampüsü, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ne İç Hastalıkları Hastanesi de idarenin yüksek öğrenim yatırımları kapsamında yer alıyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme