Öz güvenli çocuk nasıl yetiştirilir?

Çocuk Eğitimi
Çocuk yetiştirmek belki de dünyanın en zor şeylerinden birisidir. Onu tüm sevginizi vererek, gözünüzden bile sakınarak büyütürsünüz. Sizin davranışlarınız, ona yaklaşımınız, iletişiminiz onun tüm haya...
EMOJİLE

Çocuk yetiştirmek belki de dünyanın en zor şeylerinden birisidir. Onu tüm sevginizi vererek, gözünüzden bile sakınarak büyütürsünüz. Sizin davranışlarınız, ona yaklaşımınız, iletişiminiz onun tüm hayatını etkiler. Bu yüzden çocuğunuzun utangaç, ne istediğini anlatamayan değil de, düşüncelerini rahat bir şekilde dışa vurabilen, öz güvenli olması için çok iyi bir iletişim kurmanız gerekir.

Peki, nasıl kendinden emin bir çocuk yetiştirirsiniz?Kadın ve Kadın’ın haberi…

Açık roller

Oldukça basit: Siz ebeveynsiniz, o ise çocuk. Arkadaşları değilsiniz. Kendi yollarında giderken, saygı çerçevesinde davranacakları sıradan bir yetişkin değilsiniz. Siz anne ve babasısınız. Yani gösteriyi siz yönetiyorsunuz, kültürü siz yaratıyor, kuralları siz koyuyor ve bunlara uyulmasını da yine siz sağlıyorsunuz.

Elbette kurallarınız takip edildiğinde, onay ve takdir sunmalısınız ve tam tersi geçerli olduğunda da tutarlı sonuçlar olmalıdır. Eğer hiçbir sınır koymazsanız, çocuklarınız istedikleri her şeyi yapabileceklerini düşünür ve yapamadıklarında da sinir krizleri geçirebilirler.

Tabii ki dikta rejiminden bahsetmiyoruz! Eğer çocuklar sizden ya da gücünüzden korktuğu için sizi dinliyor ya da kurallara uyuyorsa, bu size güvenmemelerine sebep olur. Ama sevgi vakıf olduğunda, sizden her zaman hoşlanmasalar bile, hep güvenip saygı göstereceklerdir. Bu herkesin lehine çalışacak sağlıklı duygusal kaldıraç, her zaman işe yaratacaktır.

Açık hedefler

Çocuklarınıza iyi bir rehber olmak için en iyi yöntem onlarla istenilen doğrultudaki açık hedefler hakkında konuşmak olacaktır. Görmeye ihtiyacınız olan sonuçlar ve bunların neden kendisi için iyi olacağı hakkında çocuklarınızla proaktif şekilde konuşmalısınız.

Zihinsel ve duygusal olarak sonuçları görmelerini sağlayın ve sonrasında bu hedefe varmak için onlara ihtiyaçları olan özgürlüğü verin. Kendileri için net hedefler belirlemelerine yardım edin. Elbette bu yolda aptalca şeyler ya da hatalar yapabilirler ama bunlar sizin yeniden rolünüze soyunup onları doğruya yönlendirmeniz için de fırsat olacaktır.

Açık beklentiler

Açık beklentiler de açık hedefler gibidir ama biraz daha farklı. Açık hedefler, istenilen sonuçlar hakkındayken, açık beklentiler istenilen sonuçları elde etmek için nasıl bir insan olmak gerektiği ile ilgilidir. Değerleri nelerdir? Standartları nelerdir? Kendilerini ne şekilde göstermeye ihtiyaçları vardır? Bu net beklentiler evde kuralların hiyerarşisini de oluşturur.

Amacınızın kendine güvenen bir birey yetiştirmek olduğunu unutmayın. Kendine güvenen insanlar dünyayı farklı şekilde görürler. Her şeyi daha verimli görürler ve yaşamın olumsuzluklarını daha iyi idare edecektir. Açık roller, hedefler ve beklentiler ile evinizde sevgi ve kararlılığa dayanan bir kültür yaratacaksınız.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme