Okul Seçerken Öncelikleri Belirleyin

Çocuk Eğitimi
Çocukları için okul seçim zamanı geldiğinde aileler doğal olarak, “Acaba en iyi okul hangisi?” sorusuna yoğunlaşıyor. Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat, bu konuda en akılcı yolun öncelikl...
EMOJİLE

Çocukları için okul seçim zamanı geldiğinde aileler doğal olarak, “Acaba en iyi okul hangisi?” sorusuna yoğunlaşıyor. Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat, bu konuda en akılcı yolun öncelikle çocuğun ihtiyaçlarını belirlemek olduğunu vurguluyor.

Anne-babalar için bir hayli önemli olan “doğru okul seçiminde” dikkat edilecek noktalara değinen Fırat şunları söylüyor: “Çocuklarımızın hayatına sokacağımız profesyoneller konusunda her zaman en iyisini ararız. Doğumunu kime yaptırayım, hangi hastane daha iyidir, çocuk doktoru kim olmalı, iyi bir dadı nereden bulabilirim gibi… Bu, en iyiyi bulma yolunda sürecin önemli adımlarından biri de okul seçimidir. Araştırmaya başladığımızda çevremizdeki herkes konunun uzmanıdır. Bu konuda iyi niyetli önerilerin yanında bir de okulları gezmeye başladığınızda, duyduklarınız kafanızın iyice karışmasına ve en iyi okulu seçme konusundaki endişelerinizin artmasına neden olur.”

Bu süreçte izlenecek en akılcı yolun kendi beklentilerinizi ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını doğru belirleyerek bir liste oluşturmak olduğunu söyleyen Fırat, "Özetle, tanıdığınız bir ailenin çok memnun kaldığı okul, siz ve çocuğunuz için hiç de uygun olmayabilir. Kendi ihtiyaç ve beklentilerinizi somut bir şekilde belirleyerek yapacağınız okul ziyaretleri ve alacağınız bilgilerle bir değerlendirme oluşturarak bu konuda en doğru kararı verebilirsiniz” önerisinde bulunuyor.

ntvmsnbc.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme