Öğretmenlere eş durumu müjdesi

Çocuk Eğitimi
Alan öğretmenlerinden de, bulunduğu branşa göre bir başka derse girebilecek olanların eş durumu tayinleri yapılacak. Eş tayinleri konusunda hem kamu kurum ve kuruluşları hem de tayini yapılamayan öğre...
EMOJİLE

Alan öğretmenlerinden de, bulunduğu branşa göre bir başka derse girebilecek olanların eş durumu tayinleri yapılacak.

Eş tayinleri konusunda hem kamu kurum ve kuruluşları hem de tayini yapılamayan öğretmenler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istemişti. Başbakan’ın talimatı üzerine MEB, özür durumundan tayin olamayan öğretmenlere son bir şans daha verdi. Bakanlık, il emrinin kaldırılması sebebiyle eş durumundan tayini çıkamayan ve aile bütünlüğü bozulan öğretmenler için yeni bir düzenleme hazırladı. Buna göre sınıf öğretmenleri özür grubundan tayin isteyip gidememişlerse bunlara yan alanlara geçebilme hakkı verildi. Buna göre diplomasında yan alan bulunan sınıf öğretmenleri, bu alanlara geçiş yapmak suretiyle eş durumu tayinine başvurabilecek. Eğer gitmek istediği ilde, başvurduğu yan alana ilişkin açık varsa tayini yapılacak.

Örneğin Muş’ta görev yapan ve yan alanı fen bilgisi öğretmenliği olan bir sınıf öğretmeni, Kütahya’ya gitmek istiyorsa fen bilgisi alanında açık olup olmadığına bakılacak. Eğer açık varsa eş tayini yapılacak. Yan alanı olmayan sınıf öğretmenlerine de zihinsel engelliler sınıf öğretmenliğine veya teknoloji ve tasarım öğretmenliğine geçme hakkı verildi.

Alan öğretmenlerinin de, bulunduğu branşa göre bir başka derse girebilecek olanların eş durumu tayinleri yapılacak. Örneğin edebiyat öğretmeni olan bir kişi, Türk dili dersleri için eş durumu tayini isteyebilecek. Eş durumundan tayini çıkmayan öğretmenler branş ya da yan alan değişikliği yaparak atanmak istedikleri ildeki 25 okula başvurabilecek. Öte yandan bu yıl isteğe bağlı yer değiştirmek isteyen öğretmen sayısı 106 bin 295 oldu. Bunlardan 42 bin 126 öğretmenin ataması gerçekleştirildi. İl içi ve iller arası özür grubu atamalarına ise 52 bin 627 öğretmen başvuruda bulundu. Bunlardan 22 bin 304’ünün ataması yapıldı. Böylece toplamda yer değişikliği atamalarına 158 bin 922 öğretmen başvuruda bulunurken 64 bin 430 öğretmenin ataması gerçekleştirildi.

ZAMAN
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme