Miniklere Ücretsiz Anaokulu

Çocuk Eğitimi
Gaziosmanpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü, maddî imkânsızlık sebebiyle anaokuluna gidemeyen çocukların elinden tuttu. İlçedeki 1060 minik öğrenci, haftada bir gün okul öncesi eğitime alınıyor. ...
EMOJİLE

Gaziosmanpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü, maddî imkânsızlık sebebiyle anaokuluna gidemeyen çocukların elinden tuttu. İlçedeki 1060 minik öğrenci, haftada bir gün okul öncesi eğitime alınıyor. Artık hikâye yazan, küfür etmeyen ve sorumluluk sahibi olan çocuklarını gören aileler, çocuklarının sokaktan kurtulduğuna seviniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği arasında "Okullar Hayat Olsun" projesi farklı uygulumalarla devam ediyor. Gaziosmanpaşa’da maddî durumu iyi olmayan ailelerin 6 ila 7 yaş arası çocukları için için okul öncesi eğitim programı düzenleniyor. Gaziosmanpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü ve kaymakamlığının birlikte yürüttüğü proje kapsamında tam 1060 çocuğun okula kaydı yapıldı. Haftada bir gün dahi olsa anaokulunun havasını tadan çocukların hayatı değişti. Bu duruma en çok aileler sevinirken, küfür gibi alışkanlıklarını bırakan çocuklar hırçın davranışlardan da vazgeçiyor. Proje sayesinde anneler de çocuklarıyla aynı okulda eğitim görüyor. Kızını anaokuluna getiren velilerden Sabriye Kaymaz, hafta içi okuma-yazma kursuna gidiyor, aynı zamanda anne-çocuk eğitim seminerine katılıyor. Projenin devam etmesini istediğini söyleyen Kaymaz, "Çocuğumu nasıl anlayacağımı, onunla nasıl iletişim kuracağımı öğrendim. Aramızdaki sorunları büyümeden çözüyoruz." diye konuşuyor. Rehber öğretmen olarak ders veren Recep Güler ise, velilerin çocukları ile iletişim kurarken daha dikkatli olduğunu, konuşmalarına daha çok özen gösterdiğine dikkat çekiyor.

Projenin ilk uygulandığı okula başvurularda adeta patlama yaşandı. Varoş semtlerdeki aileler sokaklarda her türlü kötü alışkanlığa karşı korumasız olan çocukların elinden tutup anaokuluna yazdırdı. İstanbul Gaziosman Paşa Adnan Menderes İlköğretim Okulu’nda ise proje kapsamında ilk ders zili 4 hafta önce çaldı. Okul öncesi eğitim alamayan çocuklara cumartesi günleri ücretsiz eğitim verilmeye başlandı. Derslerde çocuklara, kas gelişimini destekleyen sanat ve oyun etkinliklerinin yanı sıra temel kavramlarla birlikte fen ve matematik öğretiliyor. Eğitim 08.30-12.30 arası veriliyor. 45 derslikte toplam bin 60 öğrenci eğitim alıyor. Çocukların kırtasiye masraflarını gönüllü özel okullar karşılıyor. Belediye ise, çocukların bedensel gelişimine katkı sağlamak adına süt ve meyveli kek ikram ediyor. Öğrencilerin hikâye anlatmaya, el yazısına hazırlık yapmaya ve rakamları öğrenmeye azimli olduğunu söyleyen öğretmenlerden Hasret Civil, "Çocuklar anlatılan her şeyi çok hızlı kavrıyor. Öğrenmek için fazlasıyla istekliler." diyor. "Öğrencilerim sandalye ve oyuncaklarını kendisi topluyor, yemeklerini kendileri yiyor, bireysel ihtiyaçlarını tek başına yine kendileri giderebiliyor." diyen Hasret öğretmen, çocuklara sorumluluk vererek bireysel gelişimlerine katkı sağlamak istediklerini ifade ediyor. Ayrıca Civil, öğrencilerin sokakta öğrendikleri küfürleri okula başladıktan sonra kullanmayı bıraktıklarını da aktarıyor. Bir diğer veli olan Fazilet Binboğa, eğitimin çocuğu ile olan ilişkine katkısının büyük olduğunu dile getirerek, eğitimin devamının yapılmasını talep ediyor. "Çocuğuma nasıl davranmam gerektiğini bilmiyordum." ifadelerini kullanan Binboğa, "Ben çocuğuma sevgi ile yaklaşmayı öğrenince o da bana saygı ile yaklaşmayı öğrendi." diyor.

Gaziosmanpaşa Milli Eğitim Müdürü Servet Bakırcı ise proje kapsamında çocuk ve aileleri toplam 2 bin 120 kişinin eğitim aldığı söyledi. Ailelerin memnun olduğunu dile getiren Bakırcı, "Rehberlik derslerine anneler fazlasıyla önem veriyor. Çocuklarını anlamak ve aralarındaki problemleri çözmek için can kulağıyla dersleri dinliyorlar." dedi. Çocuklarını anlayan ebeveynler yetiştirmenin önemli olduğunu vurgulayan Bakırcı, "Çocuğu kazanmak ve onu çevredeki kötü alışkanlıklardan kurtarmak tek hedefimiz." diye konuştu.

Zaman