Çocuk Eğitimi

Kürtçe öğretmenliğine başvuru patlaması oldu

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) bünyesinde Kürtçe Öğretmeni yetiştirmek için açılan 500 kişilik tezsiz yüksek lisans programına 2 bin 582 öğrenci başvurdu. Kürtçe öğretmenlerinin eğitimi için ilk sınav bugün Mardin Artuklu..

Kürtçe öğretmenliğine başvuru patlaması oldu

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) bünyesinde Kürtçe Öğretmeni yetiştirmek için açılan 500 kişilik tezsiz yüksek lisans programına 2 bin 582 öğrenci başvurdu.

Kürtçe öğretmenlerinin eğitimi için ilk sınav bugün Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından 10 ayrı okulda yapıldı. Öğrencilere 10 soru halinde tercüme soruları sorulacak.

Kürtçe öğretmenlerinin yetiştirileceği Bingöl ve Mardin’deki üniversitelerdeki sertifika programlarına talep büyük oldu. İki şehirdeki eğitim programına toplam yaklaşık 3 bin aday başvurdu.

Mardin Artuklu Üniversitesi’ndeki 500 kişilik kontenjana 2 bin 582 kişi, Bingöl Üniversitesi’ndeki 140 kişilik kontenjana ise 500 kişi başvurdu.

Başvuru yapan 2 bin 582 kişiye üniversitenin konferans salonlarında bilgilendirme toplantıları düzenleyen Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, sınavın Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu ve ÖSYM ayarında bir sınav olacağını söyledi. Sınavları geçenler 1 yıl eğitim görecek, Eylül 2013’te de göreve başlayacaklar.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise Kürtçe’ye hizmet etmenin kendisi için büyük bir onur kaynağı olduğunu söyledi.
 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL