Kur’an-ı Kerim dersini seçen öğrenci sayısı

Çocuk Eğitimi
Ömer Dinçer, öğrencilik yıllarından arkadaşı olan ve 3 yıl önce Afganistan’da bir uçak kazasında ölen sınıf arkadaşı Bahattin Yıldız adına Erzurum’da yaptırılan eğitim merkezinin açılış tö...
EMOJİLE

Ömer Dinçer, öğrencilik yıllarından arkadaşı olan ve 3 yıl önce Afganistan’da bir uçak kazasında ölen sınıf arkadaşı Bahattin Yıldız adına Erzurum’da yaptırılan eğitim merkezinin açılış törenine katıldı.

Bakan Dinçer törende yaptığı konuşmada, milli eğitim alanında gerçekleştirdikleri icraatları anlattı. İlk ve orta öğretimde seçmeli derslerde öğrencilerin çoğunluğunun matematik, yabancı dil ve Kur’an-ı Kerim derslerini tercih ettiğine işaret eden Bakan Dinçer, "Yeni eğitim sisteminde paradigma değişikliğine gittik. 21 seçimlik ders koyduk. Öğrencilerin yüzde 51’i matematik bilimleri, yabancı dil ve Kur’an-ı Kerim’i tercih etti. Yani öğrenciler bize şu mesajı verdi: ‘Biz matematik öğrenip iyi bir üniversite kazanacağız, çünkü matematik başka bilim dallarına da temel oluşturuyor. Bunun için matematik öğrenmek istiyoruz. Sonra yabancı dil öğrenip dünya ile rekabette ayakta kalabilmek gücüne sahip olmak, iyi bir iş sahibi ve yaşam kalitesine sahip olarak küresel dünya vatandaşı olacağız. Bütün bunları yaparken de dinimi, toplumsal değerlerimi, inancımı oralarda bulunup mücadele edeceğim." diyor. İşte bizim de öngördüğümüz eğitim sisteminde yapmaya çalıştığımız şey de bu." diye konuştu.

Ülke nüfusunun yüzde 5,7’sinin üniversite mezunu olduğunu, çağ nüfusunun ise yüzde 30’unun üniversite eğitimi gördüğüne vurgu yapan Dinçer, "Japonya, Güney Kore ülke çağ nüfusunun yüzde 100’ünü üniversite mezunu yapmak istiyor. ABD, toplum nüfusunun yüzde 40’ını yine üniversite mezunu yapmak istiyor. Biz de ise nüfusun yüzde 5,7’si üniversite mezunu. Biz her ilde üniversite açtığımızda ‘hamaset yapıyor’ diyenlerin bu manzara karşısında dünyanın eğitim alanındaki gelişmelerini pek takip etmediklerini ortaya çıkarttı." ifadelerini kullandı.

"ERZURUM’UN EĞİTİM SORUNLARI GÖZDEN GEÇİRDİK"

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, açılış öncesinde Xanadu Otel’de, Vali Sebahattin Öztürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ile basın toplantısı düzenledi.

Bakan Dinçer, iki günlük Erzurum programında ilin eğitim sorunlarını gözden geçirdiklerini ifade etti. Bakan Dinçer, eğitimde Erzurum’un önemli sorunlara sahip olmadığına vurgu yaparak, "İl ve ilçelerimizin sorunlarını gözden geçirdik. Eğitim alt yapısını mevcut durumunu ve ideal yapıya ulaşılması için neler yapılabileceğini tartıştık. Daha sonra da ‘çözüm stratejilerini nasıl uygulamaya koyarız’ diye tartıştık ve sorunlar ile çözüm önerilerini masaya yatırdık." şeklinde konuştu.

Erzurum’da alt yapı eksiklerinin bulunduğunu ve özellikle merkezdeki orta öğretimde derslik ihtiyacı olduğunu dile getiren Dinçer, "İlçelerde kırsal nüfusun kalabalık olmasıyla daha çok pansiyon ihtiyacı var. Bundan sonraki stratejilerimizde merkezde eğitim kampüsleri yapma konusunda hazırlıklar yapıyoruz. En az iki ya da üç kampus yapacağız ortaöğretimle ilgili. Çocukların bazı eksikliklere rağmen ciddi başarıları var, ciddi gelişmeler var. SBS’de kısmi iyileşme var. Bunun daha da geliştirilmesi konusunda ek tedbirleri alacağız. 52 lisemiz de akıllı tahtaları yerleştirdik. Önümüzdeki yıldan itibaren meslek ve geri kalan liselerde bu eksiklikleri tamamlayacağız. 9’uncu sınıfların tabletlerini de dağıtmaya devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme