KPSS soruşturmasında büyük vurgun!

Çocuk Eğitimi
KPSS Soruşturmasında yaşanan skandalları gün yüzüne çıkarmak için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma genişletiliyor. ÖSYM’de 2005-2011 yılları arasında yaşanan usulsüzlü...
EMOJİLE

KPSS Soruşturmasında yaşanan skandalları gün yüzüne çıkarmak için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma genişletiliyor. ÖSYM’de 2005-2011 yılları arasında yaşanan usulsüzlükler ve sınavlarda kopya iddialarına yönelik başlatılan soruşturmanın derinleştirilmesi üzerine soruşturma iki bölüm halinde incelenmişti. Savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişi heyetinin incelemeleri ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde çok sayıda şahsın ifadelerinin alınması üzerine soruşturmanın mali boyutuna geçildi.

TABLO GÜNDEN GÜNE NETLEŞİYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada bilirkişi raporu doğrultusunda çok sayıda ismin ifadesine başvurulmuştu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Siber Suçlarla Mücadele Polisi tarafından alınan ifadeler sonrası tablo iyice netleşmeye başladı. Elde edilen bilgilere göre ÖSYM bünyesinde görev yapan bazı şahıslar ve ihaleyi üstlenen firma ile ilişkili olduğu düşünülen bazı isimlerin ÖSYM bünyesinde yapılan 20 farklı sınavda 157 milyon TL yolsuzluk yaptıkları bilgisine ulaşıldı.

70 KİŞİ DAHA İFADE VERECEK

Genişletilen soruşturma kapsamında bilirkişi uzmanlarının mali araştırmaları sonucu yeni isimlerin ifadesinin alınması kararı alındı. Buna göre söz konusu usulsüzlüğe iştirak etmiş olabileceği düşünülen 70 kişinin daha ifadesinin alınacağı belirtildi. Elde edilen bilgilere göre ifadesi alınacak isimlerin, başta ÖSYM bünyesinde gerçekleştirilen ALES, KPSS, ÜDS ve KPDS gibi birçok sınav kitapçığının basım ve dağıtımı sırasında ortaya çıkan yolsuzluklara karıştıkları düşünülüyor.

ÖDEMELER SORULACAK

Soruşturma kapsamında ifadesi alınacak olan 70 kişiye, kitapçıkların basım ve dağıtımının yanı sıra ÖSYM’nin bazı ihalelerini üstlenen firma ve ÖSYM arasındaki para trafiği sorulacak. İhaleyi alan firma tarafından yapılan birtakım ödemelerin ÖSYM’de çalışan bazı şahısların şahsi hesapları üzerinden yapıldığının tespit edilmesinin ardından ifade verecek olan şahıslara, ödemelerin neden bu şekilde yapıldığı sorulacak.

Tapu kayıtları mercek altında

Adli makamlardan elde edilen bilgilere göre soruşturma kapsamında şu ana kadar 130 kişinin ifadesine başvurulurken, yeni ifadelerle birlikte soruşturmanın genişletileceği belirtildi. Öte yandan Mali Suçları Araştırma Kurumu tarafından da savcılık tarafından tespit edilen bazı şahısların tapu kayıtlarının mercek altına alındığı belirtildi. Alınan bilgiye göre, yolsuzluğa adı karışan isimlerin mal varlıklarındaki artışa paralel olarak çok sayıda kişinin sahip oldukları taşınmazların sayısının arttığı belirtiliyor.

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme