Hiperaktif çocukla baş etmenin yolları

Çocuk Eğitimi
Çok hareketli, yerinde duramayan çocuğunuzu tatilde tutamıyor ve onunla bir türlü başa çıkamıyorsanız strese girmenize gerek yok. Cezaları kaldırıp, daha çok hareketli aktivitelere yer verirseniz raha...
EMOJİLE

Çok hareketli, yerinde duramayan çocuğunuzu tatilde tutamıyor ve onunla bir türlü başa çıkamıyorsanız strese girmenize gerek yok. Cezaları kaldırıp, daha çok hareketli aktivitelere yer verirseniz rahat edebilirsiniz. Bu tip çok hareketli, enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen, sürekli hoplayan ve zıplayan çocuklara sınır koymak ve planlı şekilde hareket etmelerini sağlamak çözümün birinci aşamasını oluşturuyor. İşte yapabilecekleriniz…

Plan Yapın

‘Bu tip çocuklara kısıtlama gelmez’ demeyin. özellikle evde her şeyi yapabilme özgürlüğü vermeyin. Yemek yeme, oyun ve televizyon izleme saatlerini ayırın, bunların dışına çıkmasına ve sınırlarını zorlamasına izin vermeyin. Yeri geldiğinde onu dinleyin ama karşı çıkışlarında taviz vermeyin. Sakin ve net olun.

Hayır demesini bilin

Kesin, kararlı ve net bir ses tonu ile söylediğiniz "hayır" kelimesini küçümsemeyin. Yeter ki siz kararınızdan vazgeçmeyin. İlk seferlerde zorlansanız da sizin istikrarınız ile sonunda bunu anlayacaktır. Beden dilinizi iyi kullanın.

Şeker tüketiminden kaçının

Az şeker tüketen çocuklar daha huzurlu olurlar. Hareketli çocuğunuza şeker vermekten çekinin. Onun yerine doğal meyveleri seçebilirsiniz.

Yeni ilgi alanları bulun

Bu enerjik çocuklar herşeye ilgi duyabilirler. Yeni öğrenecekleri şeylerle sakinleşeceklerdir. Onları piyano, gitar gibi müzik aletleri çalmaya teşvik edebilirsiniz. Dikkatini bir konuda toplamaya çalışması, ekstra enerji yakmasını da sağlayacaktır.

Mutlaka spor yaptırın

Yaş grubuna uygun olarak bir spor dalına yönelmesini sağlayın. Yüzme, basket, tenis gibi sporlar bedensel gelişimlerini desteklerken, zihinsel gelişimlerine de yardımcı olacaktır. Spor sayesinde sosyalleşen çocuk, kendini daha rahat kontrol etmesini de öğrenecektir.

Ses seviyesini azaltın

Evde olduğunuz zamanlarda sesli oyuncaklar oynamasına, evde bağırmasına izin vermeyin. Evde kısık sesle çalan müzik ona huzur verecek ve hareketlerinin azalmasını sağlayacaktır.

Bitki çayları ve ayranı deneyin

özellikle kolalı içecekler hareketli çocukların beslenmesinde yasaklanması gereken içecek türüdür. Melisa, papatya, ıhlamur gibi bitki çayları sakinleştirici özelliğe sahip olduklarından çocuklarınıza sıcak veya soğuk verebilirsiniz. Ayrıca ayran, sağlıklı ve rahatlatıcı özelliği ile çocuklar için çok faydalı bir içecektir unutmayın.

Konuşun

Dikkatini bir konuda odaklayıp o konu üzerinde konuşmasını isteyin. Bunu bir egzersiz haline getirin. Ona, "dur,düşün, konuş" ve "dur, düşün, harekete geç" denklemini öğretin. Uygun dille ve oyunlarla anlatacağınız takdirde anlayacak ve uygulamaya başlayacaktır. Hatalı davranışlarında hemen kızmak yerine önce konuşmayı ve anlamayı deneyin.

Womenist.net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme