FATİH Oyun da Oynatacak

Çocuk Eğitimi
Böylelikle öğrenciler oynayarak öğrenme fırsatı bulacak. Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) eğitim sisteminde yeni bir dönemin kapısını aralayacak. Okullarda ikinci dönemin...
EMOJİLE

Böylelikle öğrenciler oynayarak öğrenme fırsatı bulacak. Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) eğitim sisteminde yeni bir dönemin kapısını aralayacak. Okullarda ikinci dönemin başlamasıyla birlikte pilot olarak 52 okulda hayata geçirilen FATİH Projesi’nde öğrencilere oyun da oynatılacak. Çeşitli oyunların yüklü olacağı tablet bilgisayarlarda öğrenciler hem ders çalışacak hem oyun oynayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu’nun onayından geçen oyunların eğlendirici olmasının yanında öğretici yönü de olacak. Bu sayede Bakanlık, öğrencilere oynayarak öğrenme imkânı sunacak.

İKİ OYUN BELİRLENDİ
MEB, tabletlere henüz oyunların yüklenmediğini, Eğitim Yayınları ve İçerik Yönetimi Grup Başkanlığı’nın öğrencilerin ve öğretmenlerin erişimine açılması planlanan iki oyunun üzerinde çalıştığını açıkladı. Açıklamada, "Bunlardan ilki grup başkanlığımızca yazılımı yapılan "Kelime Oyunu" olup, öğrencinin kelime hazinesinin gelişmesine katkıda bulunacak bir oyundur. Diğeri ise "Trafik Oyunu" olup bu oyunda öğrencilere trafik kurallarını öğretmek ve bilinçli sürücülerin yetişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır" denildi.

TABLETLERE AKILLI TELEFON TEKNOLOJİSİ
Tabletlere yüklenen oyunlar, tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi hareket sensörleri ile oynanacak. Örneğin, öğrenciler trafik oyunundaki aracı kullanırken tableti hangi yöne çevirirlerse araç o yöne dönecek. Trafik kurallarının ve işaretlerinin akılda kalıcılığını sağlamak için ilköğretim öğrencileri için hazırlanan trafik oyunuyla, trafikte sorumluluk ve bilincinin yeni nesillere aktarılması amaçlanıyor.

2D ve 3D OYUNLAR DA OLACAK
Fatih Projesi kapsamında oluşturulan Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’da yer alacak oyunlar, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine hitap eden, öğretimsel yönü kadar eğitsel olarak geliştirilmiş, kültürel öğelerle desteklenmiş olacak. Bakanlık, EBA’da 2D ve 3D teknolojisi ile donatılmış yüzlerce oyunun öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunulacağını bildirdi.
 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme