‘Evin küçük odası değil, salonu çocuklara verilmeli’

Çocuk Eğitimi
Düzce Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, çocukların sağlıklı gelişimi açısından ailelerin evin en küçük odası yerine salonunu çocuklarına vermesi gerekti...
EMOJİLE

Düzce Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, çocukların sağlıklı gelişimi açısından ailelerin evin en küçük odası yerine salonunu çocuklarına vermesi gerektiğini söyledi.

DÜ Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Başkanı da olan Deniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuğa verilmesi gereken iki temel eğitimin sorumluluk ve öz güven olduğunu, bunların kazandırılmasında ailelere büyük işler düştüğünü söyledi.

Deniz, evlerin çocuğa göre düzenlemesinin önemine değinerek, şöyle devam etti:

“Günümüzde özellikle apartman hayatını dikkate aldığımızda maalesef çocukların oyun alanı yok. Kendilerini ifade edebilecekleri alanlar mevcut değil. Yaramazlık yapmak, hareketli olmak çocuğun doğasında var. Biz evin en küçük odasını çocuk odası yapıyoruz. 

Türk kültüründe en büyük oda müze gibi olan ve girişi yasaklanmış misafir odasıdır. Dolayısıyla çocuk kendini ifade edemiyor. Oyun alanı yok, sürekli yapmaması gerekeni söylüyoruz. Koşma, dokunma, hoplama, oynama… Peki bu çocuk ne yapacak?

 Temel kurallardan biri de çocuğa yapmaması gerekenleri değil yapması gerekenleri söylemeliyiz. Olumlu cümleler kurmamız gerekir. Toplumsal ve bireysel olarak gelişim açısından salonlarımız çocuk odası olmalıdır. Çocuk oyun oynayacak, kendisini ifade edecek, rahat hareket edebilecek, sokakta yapamadıklarını evde yapacak ki gelişimi sağlıklı gerçekleşsin.”