Çocuk Eğitimi

Diyanet: Kur’an Kursunda Yaş Sınırı Olmaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak camilerde açılan yaz Kur’an kurslarına katılabilme yaşıyla ilgili konuştu. Görmez, ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı aranmasıyla ilgili, ”Bu..

Diyanet: Kur’an Kursunda Yaş Sınırı Olmaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak camilerde açılan yaz Kur’an kurslarına katılabilme yaşıyla ilgili konuştu.

Görmez, ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı aranmasıyla ilgili, ”Bu yasak aslında Anayasaya da aykırıdır” dedi.

Manisa Müftülüğünü ziyaret eden Görmez, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görmez, ”yaz kuran kurslarına katılabilmek için ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı arandığının” belirtilmesi üzerine, Anayasanın 24. maddesinin küçük çocukların, velilerinin iznine bağlı olarak her türlü dini eğitimi alabileceğini öngördüğünü belirterek şunları söyledi:

”Açıkça ifade edeyim, bu yasak aslında anayasaya da aykırıdır. Bu din eğitimini sıradan bir yerde değil, Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personelleri tarafından vermemiz söz konusu.

Kısa süre içinde bu yanlışlıktan vazgeçileceğini bekliyoruz. Konuyla ilgili hazırlıklarımız var ancak tabii ki, daha önceden alınmış bir karar var. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Alınan karar Anayasal bir karar değildir. Bu bir yorumdur."

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL