“Din öğrenmenin yeri okul değildir”

Çocuk Eğitimi
Psikiyatr Prof. Dr. Yankı Yazgan, katıldığı bir televizyon programında çok tartışılacak sözler sarf etti. Yazgan, dini eğitimin okulda verilmemesi gerektiğini belirtti. 4+4+4 eğitim sis...
EMOJİLE

Psikiyatr Prof. Dr. Yankı Yazgan, katıldığı bir televizyon programında çok tartışılacak sözler sarf etti. Yazgan, dini eğitimin okulda verilmemesi gerektiğini belirtti. 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yazgan, okula başlamak için 66 ayın erken olduğunu vurguladı.

Yankı Yazgan, din dersleriyle ilgili tartışmalara da değinerek, "Dinle ilgili kavramların 11-12 yaşından önce benimsenmesi çok zor. Soyut düşünce yeteneğinin gelişmesinden, ezberlenmeden yapılacak kısımdan bahsediyorum… İlkokul 1’de eğitim vermenin manası yok." dedi.

Yazgan, şöyle devam etti:

"Çocuğunun dindar olmasını istemeyen ya da buna kendisinin karar vermesini isteyen aileler var. Bu ailelerin çocuklarına devletin din eğitimi vermesinin temel inanç özgürlüğüyle çelişen bir yanı var. Bir de herkesin dini yorumlayışı farklı. Bu kadar kişisel, bu kadar vicdanla ilgili bir konuda resmi bir eğitimde yapılması bazı temel eğitim ilkelerine aykırı. Din eğitimi verdiğiniz zaman zihin açıcı değil, kısıtlayıcı bir uygulama yapmış oluyorsunuz. Din ilkeleri öğrenmenin yerinin okuldan başka bir yer olması gerektiğini düşünüyorum. Okul, dinsel ilkelerin tartışıldığı yer olabilir. "Tanrı var mıdır, yok mudur?" tartışması bile yapılabilir gerekirse, liselerde. "
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme