Bayrampaşa Belediyesinden Büyük Başarı

Çocuk Eğitimi
Adem Noktacı ve Sevcan Altundal, TÜBİTAK 43. orta öğretimler arası proje yarışması İstanbul Avrupa ve Trakya bölge finalinde fizik dalında birinci oldular. Melih Nazım Kahramanlar ise, yarışmada sosyo...
EMOJİLE

Adem Noktacı ve Sevcan Altundal, TÜBİTAK 43. orta öğretimler arası proje yarışması İstanbul Avrupa ve Trakya bölge finalinde fizik dalında birinci oldular. Melih Nazım Kahramanlar ise, yarışmada sosyoloji dalında ikinciliği aldı.

114 projenin finale kaldığı yarışmada, Adem Noktacı ve Sevcan Altundal, ‘çift yarık deneyi kullanılarak saydam ince tabakaların kalınlığının bilgisayar ortamında belirlenmesi’ projesiyle fizik dalında birinci ve Melih Nazım Kahramanlar, ‘psikolojik danışman-rehber öğretmenlerin iş doyumlarının demografik bilgilerle olan ilişkisinin incelenmesi’ adlı projesiyle sosyoloji dalında TÜBİTAK 43. orta öğretimler arası proje yarışması İstanbul Avrupa ve Trakya bölge finalinde ikinci oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine TÜBİTAK yöneticileri, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Bayrampaşa Bilim Merkezi hocaları, finale kalan öğrenciler ve aileleri katıldı. Yarışmada fizik dalında birinci olan Bayrampaşa Bilim Merkezi öğrencileri Adem Noktacı ve Sevcan Altundal, ödüllerini İTÜ Rektörü Şahin’den aldılar. Birinci olan öğrencilere biner lira para ödülü ve TÜBİTAK başarı sertifikası verildi. Sosyoloji dalında sunduğu proje ile yarışmada ikinci olan Melih Nazım Kahramanlar ise, 3 yüz TL para ödülü ve başarı sertifikası almaya hak kazandı.

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Hasip Gönülkırmaz, “Geleceğin mucitlerini yetiştiriyoruz” sloganıyla yola çıktıklarını ifade ederek, “Öğrencilerimizin TÜBİTAK’ın her yıl düzenlediği yarışmaya katılarak birincilik alması Bilim Merkezimizin hedefine emin adımlarla yürüdüğünün en somut göstergesidir.” dedi.

TÜBİTAK’ın her yıl düzenlediği yarışmada birinci olan Bayrampaşa Bilim Merkezi öğrencileri Adem Noktacı ve Sevcan Altundal, “Geliştirdiğimiz ‘saydam ince tabakaların kalınlığının bilgisayar ortamında belirlenmesi’ yöntemiyle malzemelerin optik, mekanik ve elektromanyetik özelliklerini etkileyen ince film kaplamaların kalınlığını çift yarık yöntemiyle duyarlı bir şekilde ölçebileceğimizi gösterdik. Bu projemizle fizik dalında birinci olmak bizleri çok mutlu etti. Bundan sonra hazırlamayı düşündüğümüz projeler de bizi motive etti. Proje hazırlama sürecimizde bizlerden desteğini esirgemeyen hocalarımıza teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştular.

Psikolojik danışman-rehber öğretmenlerin iş doyumlarının demografik bilgilerle olan ilişkisinin incelenmesi projesi ile TÜBİTAK yarışmasında ikinci olan Bayrampaşa Bilim Merkezi öğrencisi Melih Nazım Kahramanlar ise, “Bu çalışmamızla Hakkari ve Bayrampaşa’da görev yapan rehber öğretmenlerin kişisel bilgilerinin mesleki doyumlarıyla olan ilişkilerini, sosyal ve coğrafi açıdan farklılıklar gösteren iki yerleşim yerinde öğrencilerin ve rehber öğretmenlerin problemlerinin farklılık gösterip göstermediğini belirleyerek bu problemlere çözüm önerileri sunmaya çalıştım. Hazırladığım proje ile ikinciliği almak çok güzel bir duygu. Bundan sonra hazırlamayı düşündüğüm projenin birinci seçilmesi için gayret göstereceğim.” ifadelerini kullandı.

Bilimsel araştırmalarda ölçümlerin yüksek hassasiyetle yapılabilmesi,  birçok teknolojinin gelişmesinde çok önemli rol oynuyor. Bilim Merkezi öğrencilerinin geliştirdiği sistemle ince film kalınlıkları hassas bir şekilde ölçülebilecek.
 

bayrampaşa.bel.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme