Antalya Eğitim Üssü Oluyor

Çocuk Eğitimi
Antalya bölgesindeki 5 yıldızlı otellerin genel müdürleri, Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ)’nin düzenlediği ‘Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin Bölgeye ve Turizm Sektörüne ...
EMOJİLE

Antalya bölgesindeki 5 yıldızlı otellerin genel müdürleri, Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ)’nin düzenlediği ‘Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin Bölgeye ve Turizm Sektörüne Katkıları’ konulu toplantıda bir araya geldi.
 
Antalya’nın ilk vakıf üniversitesi özelliği taşıyan Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin özellikle bölge turizmine sağlayacağı katkılar, oluşturulacak karşılıklı işbirlikleri, nitelikli personel yetiştirilmesi ve istihdama katkıları gibi konuların paylaşıldığı toplantıda, UAÜ Rektörü Prof Dr. Cihat Göktepe ve UAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince konuşma yaptı.
 
Rektör Prof. Dr. Cihat Göktepe, Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin bölgenin ekonomik ve sosyal gündemini şekillendirme, doğu ile batı kültürlerini sentezleyerek uluslararası bir üniversite olma vizyonu ile yola çıktığını söyledi.
 
Üniversitenin uluslararası kimliği ve yabancı uyruklu öğrenci oranının Türkiye’deki diğer üniversitelere kıyasla çok daha yüksek olacağını belirten Prof. Dr. Göktepe, "Üniversitemiz Antalya’yı bir eğitim üssü haline getirerek, turizmden tarıma, bilişim sektöründen finans sektörüne kadar uzanan geniş bir yelpazede Türkiye’ye pozitif katkılar sağlayacak." dedi.
 
Eğitim kalitesinin akademisyen kalitesi ile doğru orantılı olduğunu vurgulayan Göktepe, şöyle devam etti: "Bu nedenle üniversitemizin akademik kadrosu, dünyanın önde gelen üniversitelerinden mezun olmuş Türk ve yabancı uyruklu genç, dinamik ve üretken öğretim üyelerinden oluşturuldu. Üniversitemizin vizyonunu ancak böylesine kaliteli ve güçlü bir eğitim ordusu ile gerçekleştirilebiliriz. Türkiye gündemine yön vermeyi, uluslararası prestijli fonları Türkiye’ye çekmeyi ve uluslararası anlamda ses getirecek kaliteli akademik yayın yapmayı hedefliyoruz."
 
"UAÜ, TURİZM SEKTÖRÜNÜN NİTELİKLİ PERSONEL İHTİYACINI KARŞILAYACAK"

Uluslararası Antalya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince ise, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Antalya’da, nitelikli personel ihtiyacının ve uluslararası insan kaynağının öneminin gün geçtikçe arttığına dikkat çekti.
 
UAÜ’nin hem turizm konusunda verilecek eğitimle hem de hedeflenen yabancı öğrenci oranının yüksekliği ile bu ihtiyacı karşılayacağını ifade eden Tamince, "Öncelikli hedefimiz, lider yetiştiren bir üniversite olmak. Öğrencilerimizi konaklama sektörünün önde gelen isimleri ve yöneticilerinin tecrübeleriyle buluşturarak yeni fikirler, yeni projeler, yeni araştırmalar etrafında toplayacağız. Bu liderler gelecekte hem ülkemizin hem de turizm sektörünün kalkınmasına hizmet edecekler." diye konuştu.
 
Tamince, üniversitenin aynı zamanda strateji üreten, araştırmalar yapan, düşünen, verileri toplayıp değerlendirebilen, çalıştaylar yapan, gelecek yılların vizyonunu ortaya koyan ve genç yetenekleri yetiştiren bir merkez olacağını dile getirdi.
 
"TÜRKİYE ULUSLARARASI ALANDA HALEN AZ MARKAYA SAHİP"

Konuşmasında dünya ekonomik trendlerinin Türk turizmine etkilerini de değerlendiren ve markalaşmanın önemine vurgu yapan Tamince, şunları kaydetti: "Türkiye uluslararası anlamda maalesef halen Almanya, Fransa ile karşılaştırılamayacak kadar az markaya sahip bir ülke. Gelişmiş ülkeler sahip oldukları markaların değerini bilerek, markalarına sahip çıkmakta ve desteklemekteler. Çünkü markaların ülke ekonomisine katkıları çok büyük. Türkiye’nin en büyük avantajı genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması. Bulunduğumuz coğrafya itibarıyla birçok medeniyeti ağırlamış topraklara sahibiz ve birçok ülke ile tarih, din, kültür açısından birbirimize yakınız, kolay ve kısa sürede iletişim kurabilme şansına sahibiz. Potansiyelimizi ve tecrübelerimizi başka coğrafyalara taşıyacak liderler yetiştirmeye ihtiyacımız var. Çünkü ne kadar güçlüyseniz, o kadar dinlenirsiniz."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme