Anaokulu Seçerken Dikkat!

Çocuk Eğitimi
Anne-babalar için çocuğunu bir okul öncesi eğitim kurumuna yerleştirmek hiç de kolay değildir. ”Güvenli bir yer mi? Çocuğuma iyi bakacaklar mı?, Neler öğrenecek?, “Mutlu olacak mı?” ...
EMOJİLE

Anne-babalar için çocuğunu bir okul öncesi eğitim kurumuna yerleştirmek hiç de kolay değildir. ”Güvenli bir yer mi? Çocuğuma iyi bakacaklar mı?, Neler öğrenecek?, “Mutlu olacak mı?” “Nasıl bir eğitim kurumu düşünülüyor?”, “İlköğretime aynı eğitim kurumunda devam edilebilecek mi?”, “Kurumu tercih etmede öncelikler neler olacak?”, “Eve yakın olması mı, yabancı bir dil kazandırması mı?.”gibi cevaplarını aradıkları çokça soru, etraflarındaki kişilerden farklı okullara yönelik duydukları olumlu-olumsuz bilgiler ile kafaları oldukça karışık.

Velilerin okulları ziyaret etmeleri, kurum yönetici ve öğretmenleri ile görüşmeleri, belirledikleri soruları sormaları ve okulda gözlem yapmaları sağlıklı bir karar verebilmeleri için önemli.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ebeveynlere anaokulu seçerken dikkat etmeleri gerekenlerden bazılarını ve kaliteli bir okulda olması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Öğretmenin alanda eğitimi ve deneyimi.
Okul kadrosunun aynı kurumda ne kadar süredir çalıştığı öğrenilmeli.
Okul müdürü deneyimli mi ve Okulöncesi psikoloji bölümünde lisans eğitimini tamamlamış mı ?
Kurumda rehberlik hizmeti verilmeli.
Okulöncesi eğitim kurumlarında öğretmen başına düşen çocuk sayısı ve sınıfta bulunan çocuk sayısı.

3-6 yaşta öğretmen başına 12 çocuk, 3 yaşa kadar öğretmen başına 4 çocuk ve bir sınıfta iki yetişkin eşliğinde 20 çocuktan fazla bulunmamalı.
Okulöncesi eğitiminde kaliteyi belirleyen en önemli faktörlerden biri öğretmen-çocuk ilişkisinin tarzıdır.
Veliler okula ilk ziyaretlerinde bu ilişkiye ilişkin bazı sinyaller alabilirler.

Eğitim yaklaşımında bireysel yaklaşımın benimsenmesi önemlidir. Ayrıca gün içinde çocukların yalnız, grup ve bütün sınıfın bir arada olacağı etkinliklere imkân tanınıyor olması veliler tarafından gözlenmesi gereken bir göstergedir.

Eğitim ortamının nasıl düzenlendiği çocukların yapacağı tüm etkinlikleri etkiler. Sınıflar aydınlık olmalı, her çocuğun kişisel eşyasını kaldırabileceği, kendisinin rahatlıkla ulaşabileceği, etiketlenmiş bir dolap sağlanmalı, sınıf birkaç belirgin köşeye ya da ilgi merkezlerine bölünmüş olmalı (evcilik, kitap, sanat, blok, masa oyunları, bilgisayar, inşaat, müzik, tabiat vb.). Köşelerde bulunan uygun malzemeler, çocukların erişebileceği, açık, ulaşılabilir raflara yerleştirilmiş olmalı. Çocukların enerjilerini atabilecekleri ve temiz hava alabilecekleri bir bahçe gerekli.

Duman uyarı cihazı ve yangın merdiveni olup olmadığı kontrol edilmeli.
Okul personeli ilkyardım eğitimi almış ve acil durumlarda ne yapacaklarını biliyor olmalı.
Okul girişinde, giriş/çıkışları kontrol eden bir görevli bulunmalı.
Okul servislerinde güvenliğe yönelik önlem alınmış, çocukları evlere yardımcı öğretmenler teslim ediyor olmalı.

3-4 yaşındaki çocuğunuza yabancı dilde şarkı öğretin

Uzmanlara göre yabancı dil öğrenmeye başlamak için ideal yaş 3-4. Okulöncesi eğitim çağında yabancı dil eğitimi alma şansı olmayanlar içinse ebeveynlere iş düşüyor. Çocuklara her iki dilde kitap okumak, şarkılar öğretmek yabancı dil öğretmek için en güzel yollar. Anaokulunda farklı bir programla çocuklara yabancı dil öğreten TED İstanbul Koleji’nin Genel Müdür Yardımcısı Tuta Özgen ile yabancıdil öğretme modellerini ve çocuklarını dil eğitimi veren anaokullarına gönderemeyen ailelerin ne yapabileceğini , okulda uyguladıkları dil programını konuştuk.

TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Anaokulu’nda uyguladığınız yabancı dil eğitimi nasıl bir model?

Çocuklar günün büyük bir kısmını İngilizceyi araç olarak kullanarak öğrenirler. Birçok kazanım öğretilirken İngilizce kullanılır ve İngilizce ayrı bir ders değildir. İngilizce öğretmenleri normal bir okul öncesi öğretmeninin uyguladığı tüm aktiviteleri İngilizce o dilde gerçekleştirir. “Hikâyeler okur, resim ve el işi çalışmaları yaptırır, proje çalışmaları yaptırır, sosyalleşme ve motor beceri gelişimini izler ve çocukları çocukluk döneminin bir sonraki gelişim aşamasına yönlendirir.

Nasıl bir sonuç aldınız?

Çocuklarımız pek çok sözcük öğrendiler ve telaffuzda büyük ilerlemeler kaydettiler. Basit cümlelerle iletişim kurabiliyorlar. Konuşmaları, masalları, şarkıları anlayabiliyorlar. Bağlamdan kelimelerin anlamını çıkarıyorlar.

Çocuklarını dil eğitimi veren anaokullarına yollayamayanlar ne yapmalı?

Çocuklara her iki dilde de kitaplar okunabilir. Şarkı söylemek ikinci bir dil öğretmek için iyi bir yoldur.Video izlenebilir. Birçok dilde çocuk programları var.

Radikal

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme