Ağır Sırt Çantası Çocukları Kötü Etkiliyor

Çocuk Eğitimi
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın okul malzemelerine yönelik başlattığı denetimlerde sağlıksız ürünlerin tespit edilmesi, gözleri yeniden çocukların kullandığı eşyalara çevirdi. Uzmanlar, özellikl...
EMOJİLE

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın okul malzemelerine yönelik başlattığı denetimlerde sağlıksız ürünlerin tespit edilmesi, gözleri yeniden çocukların kullandığı eşyalara çevirdi.
Uzmanlar, özellikle standart dışı üretilen ağır sırt çantalarının fiziksel rahatsızlığa sebep olduğu konusunda aileleri uyarıyor. Henüz gelişme çağındaki çocukların taşıdıkları çantanın içindekilerle birlikte, vücut ağırlıklarının yüzde 12’sini geçmemesi gerektiğinin altı çiziliyor: "Çocuğunuza denetimden geçmiş ürünler almaya dikkat edin."

Uzmanlar, ağır sırt çantalarının çocuklar üzerinde önemli sağlık sorunlarına yol açtığını belirtiyor. Okul alışverişlerinde ailelerin markalı, güvenilir ve denetimden geçmiş ürünler almaya dikkat etmesini söyleyen Aile Hekimliği Uzmanı Doktor Fatih Kolbay, ucuz, kalitesiz ve sertifikasız ürünlerin özellikle küçük yaştaki çocukların sağlığını orta ve uzun vadede ciddi şekilde etkilediğini belirtiyor. Kolbay, "Aileler, plastiğin yumuşatılması için kullanılan na-carbo fitalat ile kırtasiye ürünlerinde yararlanılan nikel, kalay, çinko ve kurşun gibi ağır metallerin kanserojen etkisini de göz ardı etmemeli. " diyor.

OKUL EŞYALARI İÇİN UYARILAR

Silgi: Kokulu silgiler bağımlılık yapıyor.

Hamur: Oyun hamurlarında gıda firması güvencesi aranmalı. Hamurla oynandıktan sonra çocuğun elini ağzına götürmesi engellenmeli.

Yapıştırıcı: Kalitesiz yapıştırıcılar çocuklarda bağımlılığa sebep olabiliyor. Kutuların üzerinde ‘Solvent içermez’ uyarısına bakılmalı.

Suluk: İçleri paslanmayan ürünler tercih edilmeli. Plastik kokusu olmamalı.

Makas: Küt olmasına dikkat edilmeli.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme