“33 eğitim kampüsü kurulacak”

Çocuk Eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir’de yapılacak eğitim kampüsleri için düzenlediği "Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Mimari Pr...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir’de yapılacak eğitim kampüsleri için düzenlediği "Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması Ödül Töreni," Balgat Anadolu Teknik Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada, göç alan büylük illerin derslik ihtiyacına işlevsel ve kapsayıcı çözüm getirmek üzere, ülke genelinde 33 eğitim kampüsü kurulacağını belirterek, eğitimde, fırsat eşitliği ve nitelik gibi hedeflere ulaşmak için çözülmesi gereken sorunların başında derslik ihtiyacının geldiğini söyledi.

Son 10 yılda eğitimde yaşanan büyük seferberliğe ve yatırımlara rağmen derslik yapımı konusunda halen mesafe alınması gerektiğini ifade eden Avcı, göç alan bazı illler dışında derslik ihtiyacının çözülmek üzere olmasının memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

Büyük illerde ise derslik maliyetinden çok arazi bulunmaması veya kamulaştırma maliyetlerinin çok yüksek olması gibi sebeplerden dolayı sıkıntı yaşandığını anlatan Avcı, fiziki alt yapıya ilişkin eksikliklerin bir an önce tamamlanarak nitelikli eğitimi daha başta imkansız kılan kalabalık sınıflardan kurtulmak istediklerini vurguladı.

Avcı, "Bu binalarımız, yeniden düzenlerek ilkokul ve ortaokul sistemimize tahsis edilecek. Böylece daha küçük yaştaki çocuklarımız, öğrencilerimiz daha rahat şartlarda nicel ve nitel standartlara uygun dersliklerde, evlerine daha yakın yerlerde, mahallelerinde eğitim öğretim görme imkanına sahip olacaklar. Eğitim kampüsleriyle derslik açıklarının kapatılmasının yanında yüksek standartlara sahip mekanlarda eğitim yapılmasını da sağlamış olacağız" diye konuştu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme