Valorant Nedir? Nasıl Oynanır? Puan Nasıl Alınır?

Oyun
Riot Games’in merakla beklenen oyunu Valorant, 7 Nisan 2020 tarihinde beta olarak oynanabilir hale gelmişti. 2 Haziran 2020’den itibaren ise ücretsiz olarak indirilip oynanabiliyor. Oyundaki ilk izlen...
EMOJİLE

Riot Games’in merakla beklenen oyunu Valorant, 7 Nisan 2020 tarihinde beta olarak oynanabilir hale gelmişti. 2 Haziran 2020’den itibaren ise ücretsiz olarak indirilip oynanabiliyor. Oyundaki ilk izlenimlerin oldukça olumlu olduğu görülüyor. Karakter özelliklerinin ön plana çıktığı Valorant 5v5 olarak oynanırken, oyuncuların stratejik planları ve nişancılık yetenekleri bir araya geliyor.

Oyunu indirip oynamaya başlamak tamamen ücretsiz. Ancak oyun içi mağazasında valorant vp adı verilen puanları satın alarak avantajlı duruma geçebilmek mümkün. Silah kaplamasını veya kontratı valorant point ile alabiliyorsunuz. Radyanit puanı almak içinde vp puanı kullanılıyor.

Valorant Nasıl Oynanır?

Oyunda zafere ulaşabilmek için taktiksel becerilerin üst düzey olması gerekir. Beşer kişiden oluşan iki takımın maçlarında savunma ve saldırı rolleri bulunur. Bir takım savunurken, diğer takım saldırır. Taraflar bir harita üzerinde maça başlar. Oyundaki ana amaç spike ismindeki bombayı patlatabilmek veya buna engel olabilmektir.

Saldıran takım spike bombasını karşı bölgelere taşıyıp kurmak zorundadır. Savunan takımını ekarte ederek bombanın patlatılması gerekir. Eğer bu durum gerçekleşirse tur kazanılmış olur.

Savunan takım ise spike bombasının patlatılmasını engellemek zorundadır. Bombanın nerede olduğunun tespit edilmesi ve çözülmesi gerekir. Ayrıca rakip takımdan gelecek saldırıların engellenmesi önem kazanacaktır.

Maçta 25 tur bulunur. 12 turdan sonra saldıran ve savunan takım yer değiştirecektir. Toplamda 13 turu kazanan taraf maçı da kazanmış sayılır. İki takımda agent adında bir karakter yer alır. Diğer 4’er karakter ise oyun içinde farklı özelliklere sahiptir. Maç başlamadan önce 30 saniye kadar bir süreyle satın alma yapılır. Bu işlemde creds adındaki paralar kullanılır. Önceki turdaki performansınız elde edeceğiniz creds parasının miktarını belirler. Ayıca valorant point satın alarak karakter ve skin geliştirmelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Valorant Puanı Nasıl Alınır?

Oyun içi marketi alışverişlerinde valorant points adı verilen paralar kullanılır. Bu puanları alabilmek için gerçek para kullanmak gerekir. Satın alınan puanları mağazada kullanarak karakterinize ek özellikler kazandırabilir, çeşitli silah skinlerine sahip olabilir, VP kullanarak radyanit puanı kazanabilirsiniz.