Yılın Düğünü Yarın

Ülkeler
Gelin ve damadı yakından görmek isteyenler Westminster Kilisesi önünde çadır kurdu. Prens William ve Kate Middleton’ın Londra’da yarın yapılacak düğünü arifesinde heyecan dorukta. Düğünün ...
EMOJİLE

Gelin ve damadı yakından görmek isteyenler Westminster Kilisesi önünde çadır kurdu.

Prens William ve Kate Middleton’ın Londra’da yarın yapılacak düğünü arifesinde heyecan dorukta. Düğünün yapılacağı tarihi Westminster Kilisesi, ziyaretçilere kapatıldı. Öte yandan gelin ve damadı yakından görmek isteyen çok sayıda kişi, kilise önünde çadır kurarak yerini şimdiden aldı. İngiliz bayrağı motifli şapkalar takan; üzerinde Kate ve William’ın fotoğrafının bulunduğu tişörtler giyen bu kişiler, getirdikleri uyku tulumlarında geceyi geçiriyor.

PANAYIR HAVASI
Düğün günü yaklaştıkça renklenen Londra sokaklarına, şarkıların ve marşların çalınacağı hoparlörler yerleştirildi, caddeler bayraklarla süslendi. Şehrin parklarında çiftin maskeleri, Prens William’ın Middleton’a hediye ettiği, annesi Prenses Diana’nın nişan yüzüğünün taklidi gibi çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkânlar açıldı. İngiliz yayın kuruluşu BBC gibi bazı basın kuruluşları ise şimdiden canlı yayın yapacakları kameraları sokaklara kurdu. Kate Middleton, ailesinin evinden önceki gün bekâr olarak son defa çıktı. 6 metre yüksekliğinde ağaçlarla süslenen kilisede gelin ve damatlı ilk prova yapıldı. Bugün de son prova yapılacak. İngiltere’de 20’nci yüzyılda halka açılan kraliyet düğünleri hep büyük olay oldu. Tahtın ikinci sıradaki vârisi ve geleceğin Kral ve Kraliçesi olarak görülen çiftin yarın yapılacak düğünü, 21’inci yüzyılın yüksek teknolojisinin kullanılacağı ilk düğün olacak. Meydanlarda dev ekranlardan, evde televizyondan, bilgisayar ve telefonlardan her yerde izlenebilecek.

TERÖR ENDİŞESİ YOK
Tören güzergâhı boyunca dizilen halk, askeri bandoların müziği ve şampanya ile kutlamaya katılırken, sivil güvenlik timleri kalabalık içinde görevde olacak. Her birini Prens William’in seçtiği kara, deniz ve hava kuvvetlerinden personel güzergâh boyunca dizilecek. Düğün töreni geçişi sırasında kraliyet korteji, aralarında "gri eskort" denilen sivil polislerin çemberinde olacak. Suikast girişimine karşı gelin arabasında silahlı koruma polisleri bulunacak. Londra Metropolitan Polisi’nden Binbaşı Christine Jones Uluslararası Basın Birliğinde (FPA) yaptığı basın toplantısında, düğün günü için herhangi bir olası terör saldırısı konusunda istihbarat almadıklarını söyleyerek, "Terör ve saldırı tehdidi seviyemizde bir değişiklik yok" dedi.

Sabah