Uygurlar Çin’e Başkaldırdı

Ülkeler
Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylara ilişkin, ”İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler de artarak ...
EMOJİLE

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylara ilişkin, ”İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler de artarak devam edecektir” dedi.

Tümtürk, yaptığı yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Kaşgar şehrinde çıkan olaylarda en az 21 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce Uygur Türkü’nün tutuklandığını kaydetti.
 
Çin yönetiminin Kaşgar’da sıkıyönetim ilan ettiğini öne süren Tümtürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 
”Elinde silah veya herhangi bir patlayıcı cisim olmayan halk, ölümü göze alarak işgalci yönetime başkaldırmakta. Çin yönetimi, bu direnişçileri Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin Pakistan’daki eğitim kamplarında yetiştirilen teröristler olduğunu tespit ettiklerini beyan etmektedir. Çin, bu açıklamasıyla Doğu Türkistan’daki işgalini ve zulmünü haklı gösteremez. Olayların asıl sorumlusu olduğu gerçeğini değiştiremez. 2,5 milyonluk askeri gücü ile elinde silah olmayan Uygur direnişçileri terörist olarak suçlaması, trajikomik bir vakadır. Çin yönetimi, uluslararası hukuk kurallarını, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ihlal ederek, Doğu Türkistan halkını direnişe mecbur bırakmakta ve buna zorlamaktadır. İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler artarak devam edecektir.”
 
Kaşgar yönetiminin internet sitesinde yapılan açıklamada, şehirde hafta sonu meydana gelen saldırıların arkasında, yurt dışındaki terör kamplarında eğitim gören aşırı dincilerin olduğu ileri sürülmüştü.
 
Olayların elebaşlarının, eylemler için Sincan bölgesine girmeden önce patlayıcı ve ateşli silah yapımını Doğu Türkistan İslami Hareketi adlı terörist grubun Pakistan’daki kamplarında öğrendikleri iddia edilmişti.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme