Suriye’ye ABD’den Yol Haritası

Ülkeler
ABD, Suriye’deki muhalefetin hükümetle diyalog kurması için baskılarını sürdürürken, Esad’ın görevini sürdürmesine olanak verebilecek, bir dizi reform öngören tartışmalı bir “yol har...
EMOJİLE

ABD, Suriye’deki muhalefetin hükümetle diyalog kurması için baskılarını sürdürürken, Esad’ın görevini sürdürmesine olanak verebilecek, bir dizi reform öngören tartışmalı bir “yol haritası” hazırladı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Suriye’deki rejim karşıtları Devlet Başkanı Beşar Esad’ın koltuğunu terk etmesi için taleplerini artırırken, ABD’nin gündeme getirdiği tartışmalı yol haritası, Esad’a görevini sürdürme fırsatı yaratabilir.
 
Suriye’deki muhalefet, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin henüz yayımlanmamış olan taslak üzerinde görüşmeler yapılması için girişimde bulunduğunu belirtti. Söz konusu taslak, Pazartesi günü Şam’da muhalefet tarafından düzenlenen ve bu açıdan bir ilk olan bir konferansta gündeme geldi. Ancak Washington konferansa destek verdiği iddialarını reddetti.
 
Esad, “sivil demokrasiye güvenli ve barışçıl bir dönüşümü” öngören yol haritasının hayata geçirilmesinin denetiminden sorumlu olacak. Yol haritası, “güvenlik güçlerinin daha sıkı kontrol edilmesini, şiddet yaydığı iddia edilen çetelerin dağıtılmasını, barışçıl gösteriler düzenlemenin yasal hak olarak kabul edilmesini, basın özgürlüğünün genişletilmesini ve geçici bir meclisin kurulmasını” içeriyor.
 
MUHALİF AYDINLAR ESAD’LA GÖRÜŞTÜ
Üç bin kelimeden oluşan taslakta ayrıca "düzenlenen meşru protestoları tanzim edemeyen" örgüt ve kurumların sorumluluğunu kabul etmeleri ve “açık, dürüstçe özür dilemeleri” istenirken, şiddet olaylarına kurban olanların aileleri için tazminat talep edildi.
 
Ayrıca, iktidardaki Baas Partisi’nin yeni siyasi partiler yasası kapsamına alınması çağrısı yapıldı. Ancak olası bir geçiş dönemi hükümetinde Baas Partisi 30 üye bulunduracak. Diğer 70 vekil ise muhalefet adayları ile Esad arasındaki görüşmelerde belirlenecek.
 
ABD’nin sunduğu yol haritası, Suriye’nin önde gelen aydınlarının oluşturduğu Ulusal Hareket Komitesi’nin liderleri Louay Hüseyin ve Maan Abdülselam’ın imzasını taşıyor. Diplomatlar, her iki aydının, Devlet Başkanı Esad’ın son konuşması öncesinde Başbakn Yardımcısı Faruk el Şara ile görüştüğünü ifade etti.
 
Komite, Pazartesi günü düzenlenen ve 150 kişinin katıldığı konferansta bir araya geldi. Konferans ABD tarafından memnuniyetle karşılandı.
 
Öte yandan, komite üyelerinden, ABD’nin Şam Büyükelçiliği danışmanı Vail Savah, “Suriye halkının yabancıların müdahalesinden şüphelenebilecekleri düşüncesiyle” taslağı imzalamadı.
 
"ESAD ASKERLERİNİ KENTLERDEN ÇEKME SÖZÜ VERDİ"
Bu arada ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili üyesi Dennis Kucinich, Esad’ın, iktidar karşıtı gösterilerin sürdüğü kentlerden askeri birliklerini çekme sözü verdiğini ifade etti.
 
Suriye’ye resmi bir ziyaret yapan Kucinich, “Beşar Esad’a birliklerini kentlerden çekme çağrısı yaptığını, Esad’ın da bunu yapacağına dair kendisine söz verdiğini ve bunu yapmaya başladığını bugün itibarıyla öğrendiklerini” söyledi.
 
Esad ile pazartesi günü görüşen Kucinich, “Esad’ın, iktidarda kalmak için değil, Suriye’yi ilerlemenin ve kalkınmanın doğal yoluna yöneltmek için bunu yapmaya hazırlandığını söylediğini” belirtti.
 
Görgü tanıkları ve insan hakları aktivistleri, Suriye birliklerinin, Türkiye sınırındaki dağlık bölgede güçlerini araziye yaydığını ve bölgede son iki günde 19 kişinin öldürüldüğünü ileri sürmüştü.
 
Suriye güçlerinin Cebel Ezzevye bölgesinde özellikle Rameh köyünde Çarşamba ve Perşembe günü ağır topçu ateşi düzenlediği iddia edilmişti.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme