Suriyeli Firari Askerden Çarpıcı İtiraflar

Ülkeler
Der’a’da sivillere karşı ateş açma emri aldığını söyleyen Vasid adlı Suriyeli askerle İstanbul’da gizli bir evde görüştüğünü belirten Martin Chulov, resmi söylemle Vasid’in anl...
EMOJİLE

Der’a’da sivillere karşı ateş açma emri aldığını söyleyen Vasid adlı Suriyeli askerle İstanbul’da gizli bir evde görüştüğünü belirten Martin Chulov, resmi söylemle Vasid’in anlatımı arasında büyük farklar olduğunu belirtiyor.

"Teröristlerle savaşmaya gidecektik" diyen Suriyeli asker, ülkeyi kasıp kavuran protesto gösterilerinin başladığı Der’a’da yabancı ülkeler tarafından desteklenen silahlı isyancılarla savaşmayı beklediklerini, ancak kendilerinden sivillere ateş açmalarının istendiğini söylüyor.

Rejim yanlısı silahlı milisler
20 yaşındaki Vasid, "Oraya varır varmaz, subaylar, silah taşıyan kişilere ateş açmamamızı, onların bizden olduğunu söylediler. Duyduklarıma inanamadım." diyor ve ekliyor, "Askeri üste yalnızca iki saat televizyon izlememize izin veriliyordu. Beşar Esad’ın yakını Rami Makhluf’un kanalını izliyorduk. Köylerde gezen eli silahlı adamlar isyancı diye gösteriliyordu. Sonradan o kişilerin rejimden yana olduklarını anladım."

Gerçek ismini vermeyen ve fotoğrafının çekilmesini istemeyen Suriyeli asker, birliğindeki doğulu bir askerin bir subaya "Yanlış şeyler yapıyoruz" dedikten bir gün sonra öldürüldüğünü ve "teröristler tarafından vurulduğunun" açıklandığını söylüyor.

Guardian muhabiri Chulov, Suriye ordusunda yaşananlardan rahatsız bir kesimin olduğunu, ancak isyan süresince firar edenlerin oranının küçük olduğunu da belirtiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme