Rusya Ortak Hava Savunma Sistemi Kuruyor

Rusya öncülüğünde eski Sovyet ülkelerinin oluşturduğu Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja örgüte üye ülkelerin ortak hava savunma sistemini oluşturacaklarını açıkladı.

Başkent Moskova’daki Rusya Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında, KGAÖ’nün yapısı, ve gelecekti planları konusunda bilgi verildi.

KGAÖ Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja, "Rusya NATO’ya cevaben füze kalkanı kuracak mı? şeklindeki bir soruya, "Örgüte üye olan tüm ülkelerin hava savunma sistemlerini tek komuta altında birleştirme planlarımız var, ancak füze kalkanı kurma gibi planımız yok" şeklinde cevap verdi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in önceki gün yaptığı açıklamada " ABD’nin Avrupa’ya kuracağı füze savunma sisteminde anlaşma sağlayamamaları durumunda, kalkanı hedef alabilecekleri sözlerine de değinen Bordyuja, bu açıklamanın yerinde olduğunu vurguladı. Bordyuja, "Devlet Başkanımız Medvedev’in dile getirdiği yaptırımlar başka seçeneği olmayan önlem niteliğindedir. Bu sözler hem NATO, hem de ABD için yapılan sayısız uzlaşıcı çağrıların ardından geldi. Maalesef bunca görüşmelere rağmen, bir netice çıkmadı" dedi.

Bardyuja füze kalkanı sistemine karşı düşünülen önlem ve yaptırımlardan, ancak Rusya ile ABD’nin diyaloga geçmesi halinde ve bir neticeye ulaşılması durumunda vazgeçilebileceklerini kaydetti. Bardyuja ABD’yi kastederek, "Şu anda her şey tek bir tarafa bağlı" ifadesini kullandı.

Rusya ve ABD arasında ortak füze kalkanı oluşturulması konusunda çalışmalar başlamış, ancak Rusya’nın ortak sistem önerisine NATO karşı çıkmıştı. Füze kalkanında Rusya’nın hedef alınmadığını savunan NATO, iki ayrı yapı ve bilgi paylaşımını savunuyor.

13 Kasım’da Honolulu’da gerçekleşen APEC zirvesinde Medvedev ABD Başkanı Barack Obama ile konuyu müzakere etmiş, ancak görüşme sonrası yapılan değerlendirmede ABD ile füze kalkanı konusunda ilerleme sağlanamadığını açıklamıştı.

Uzmanlar Rusya ve ABD’nin füze kalkanı konusunda uzlaşı sağlayamamaları durumunda yeni bir silahlanma yarışının başlamasının kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

Trt.net.tr