Ortadoğu’da Beklenen Anlaşma!

Ülkeler
Mısır istihbarat kaynakları, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih’i ile GazzeŞeridi’nde iktidarı elinde tutan Hamas’ın, geçici hükümet kurma konusunda anlaştıkların...
EMOJİLE

Mısır istihbarat kaynakları, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih’i ile GazzeŞeridi’nde iktidarı elinde tutan Hamas’ın, geçici hükümet kurma konusunda anlaştıklarını bildirdi.

İngiliz Reuters ajansına göre Mısır istihbarat örgütü, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün belkemiği El Fetih ile Hamas yetkililerinin birçok hassas noktada aynı fikirde birleşerek, ileride açıklanacak seçim tarihi ve geçici hükümet kurmak için ilke anlaşmasına vardıklarını duyurdu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih örgütü ile Gazze Şeridi’nde iktidarı elinde tutan Hamas geçici hükümet kurma konusunda tüm konularda anlaşmaya vardı. Açıklamayı Abbas’ın sözcüsü ile Hamas’ın sözcüsü birlikte yaptılar.

İlk haberi veren Mısır hükümeti, Hamas’la El Fetih arasında resmi anlaşma törenine evsahipliği yapacağını bildirdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün belkemiği El Fetih ile Hamas yetkilileri 1 yıl içinde ortak seçime gitme hususunda anlaşmaya vardı.

Filistin iktidarında iki ayrı kanat haline gelen El Fetih ile Hamas 2007’deki savaştan beri, 4,5 yıldır tamamen ayrı hükümetlerle idare ediliyor.

NETANYAHU’DAN TEPKİ

İsrailBaşbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı ve El Fetih lideri Mahmud Abbas’tan, barış konusunda kendileri ile Hamas arasında bir seçim yapmasını istedi.

Netanyahu, El Fetih ile Hamas’ın Kahire’de uzlaşma yolunda adım atmalarının ardından yaptığı ilk açıklamada, "Filistin yönetimi, Hamas’la mı yoksa İsrail’le mi barış istediğine karar vermeli" dedi. Hamas’ın İsrail’i yok etmek istediğini belirten Netanyahu, Abbas’a "her iki barışa birden sahip olamazsınız" diye seslendi.

Ynet haber sitesi de İsrail kabinesi üyelerinin, El Fetih ile Hamas arasında varılan ön anlaşmayı şaşkınlıkla karşıladıklarını duyurdu.

Haberde siyasi kaynakların, bu anlaşmanın eylül ayında tek taraflı olarak Filistin devletinin ilanını hedefleyen ve Filistinli gruplar arasında birlik sağlayacağını göstermek isteyen Mahmud Abbas’ı güçlendireceğini ifade ettikleri aktarıldı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme