Mübarek: ‘Kan dökülmesin diye görevi bıraktım.’

Ülkeler
Yeniden yargılandığı davada ilk kez mahkemede konuşan Mübarek, Devlet Başkanı olarak hataları olduğunu kabul etti ancak görevlerini yerine getirmek için elinden gelenin en iyisini yaptığını belirtti. ...
EMOJİLE

Yeniden yargılandığı davada ilk kez mahkemede konuşan Mübarek, Devlet Başkanı olarak hataları olduğunu kabul etti ancak görevlerini yerine getirmek için elinden gelenin en iyisini yaptığını belirtti.

Hiçbir zaman iktidar ve makam hırsı olmadığını vurgulayan Mübarek, üç yıl önce “kan dökülmesini önlemek için” kendi iradesiyle görevi bıraktığını söyledi.

86 yaşındaki Mübarek, “yüzlerce göstericinin öldürmeleri yolunda emir vermek” suçundan yeniden yargılanıyor.

Yaklaşık 30 yıl boyunca Mısır’u yöneten Mübarek daha önce suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ancak Mısır’ın eski lideri yeniden yargılanmak istemiş, bu talebe olumlu yanıt verilmesinin ardından davası geçen yıl Nisan ayında yeniden görülmeye başlanmıştı.

Mübarek yargılandığı başka bir davada yolsuzluk suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldığından halen demir parmaklıklar arkasında.

Karar bir buçuk ay sonra açıklanacak

BBC Türkçe’nin haberine göre, Mısır eski liderinin yeniden yargılandığı davada ise karar 27 Eylül’de açıklanacak.

Hüsnü Mübarek, “Arap Baharı”nın başlamasının ardından 18 gün süren sokak gösterileri sonrası 11 Şubat 2011’de görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

Mübarek “ülke içinde ve dışında dini istismar edenlerin” göstericileri şiddete ittiğini vurguluyor.

Eski liderin yakın çevresi bu söylemi genelde Müslüman Kardeşler hareketi için kullanıyor.

Hareketin önde gelen isimlerinden Muhammed Mursi 2012’de halk oyuyla Mısır Cumhurbaşkanı seçilmiş, bir yıl sonra ise sokak gösterilerinin ardından darbeyle devrilmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme