Mısır, Refah Kapısı’nı Açıyor

Ülkeler
Ülkede yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey, bazı geçici açılışlar dışında dört yıldır kapalı olan Gazze sınırındaki Refah Kapısı’nı cumartesi günü açacağını ilan etti. Mısır, Refah Sınır Kapı...
EMOJİLE

Ülkede yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey, bazı geçici açılışlar dışında dört yıldır kapalı olan Gazze sınırındaki Refah Kapısı’nı cumartesi günü açacağını ilan etti.

Mısır, Refah Sınır Kapısı’nı daimi olarak açacağını açıkladı. Mısır’ın resmi MENA ajansının haberine göre Yüksek Askeri Konsey bu kararını "Filistinlilerin bölünmüşlüğüne son verme ve ulusal uzlaşmayı sağlama" yönündeki çabalar çerçevesinde aldı. 2007 yılında birbiriyle çatışan Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih, geçtiğimiz ay Mısır’ın arabuluculuğunda anlaşmaya varmıştı.

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Hamas’ın 2007’de Gazze Şeridi’nin denetimini tamamen ele geçirmesinden sonra Refah Sınır Kapısı’ndan geçişlere kısıtlama getirmişti. Refah’ın açılması, Gazze’ye uygulanan yaptırımların hafifletilmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Uzun zamandır İsrail’in ambargosuna maruz kalan Gazzeliler, Refah’ın açılmasıyla dışarıdan gelen yardımlara ulaşabilecek ve serbest bir şekilde hareket edebilecek. Gazze’ye yardım götürmek isteyen yardım teşkilatları, İsrail’in denizden engellemesi durumunda Gazze’ye yakın olan El Ariş limanını kullanabilecek. Refah sınırı cuma günleri ve resmi tatiller dışında her gün saat 09.00 ve 17.00 arasında kullanılabilecek.

Bir yıl önce kısmi olarak bazı yardımların geçişine izin veren İsrail, Gazze’ye sınırdan gelen yardımları engelliyordu. Ancak İsrail’in Mısır’ın Gazze ile olan sınırını kontrol etme hakkı bulunmuyor.

İsrail ve Mısır arasında 1979 yılında varılan barış antlaşması Mısır’a, İsrail’le birlikte sınırı kontrol etme yetkisi veriyor. 2005 yılına kadar devam eden ortak yetkiden İsrail, Gazze’den 2005 tarihinde çekilirken sınırdaki askerlerini tahliye ettikten sonra vazgeçmişti. Ancak sınırın kontrolünü tamamen kaybetmemek için de El Fetih ile Refah kapısının kamera ile takip edilmesi şartıyla bir anlaşma yapmıştı. Avrupa Birliği’nden sınır gözlemcilerinin görevlendirilmesini öngören anlaşma, Hamas’ın Gazze’de kontrolü ele geçirmesine kadar yürürlükte kaldı. Hamas’ın iktidara gelmesiyle birlikte Refah kapısı 2007 yılında kapatılmıştı.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme