Mısır, Gazze Duvarını Kaldırıyor mu?

Ülkeler
Mübarek döneminde inşasına başlanan çelik duvar Gazze’nin can damarı olan tünelleri hedef alıyordu. Önceki Mısır yönetiminin Gazze sınırına inşa ettiği çelik duvarın durdurulması için Mısırlı hu...
EMOJİLE

Mübarek döneminde inşasına başlanan çelik duvar Gazze’nin can damarı olan tünelleri hedef alıyordu.

Önceki Mısır yönetiminin Gazze sınırına inşa ettiği çelik duvarın durdurulması için Mısırlı hukukçu ve insan hakları aktivistlerinin yaptığı başvurunun bugün (10 Mayıs Salı) Kahire’deki İdari Mahkeme tarafından ele alınması bekleniyor.

Mısırlı hukukçularla insan hakları aktivistleri çelik duvarın durdurulması için dönemin başbakanı Ahmed Nazif hakkında üç dava açmıştı.

Açılan davalarda, Mısır’ın resmen kabul etmediği ama Siyonist yönetimin Amerika ve Avrupa ülkelerinin finansıyla yapılacağını duyurduğu duvarın, 2007 yılından beri kuşatma altında bulunan Gazze halkına insani yardım ulaştıran tünelleri hedef aldığı, duvarın çelikten yapılacağı, genişliğinin yarım metre derinliğinin ise yirmi metre olacağı ifade edildi.

Açılan dava dilekçesinde devamla şunlar ifade edildi: “Duvar, savaş ve krizlerde iki tarafın ilişkilerini düzenleyen uluslararası hukuka aykırı olduğu gibi, herhangi bir savaşta karşı tarafa saygıyı ve onun temel ihtiyaçlarını telef etmemeyi ön gören Lahey (1907) İlkeler Anlaşması’na ve savaşlarda sivillerin korunmasını amaçlayan Cenevre Anlaşması’nın dördüncü maddesine de aykırıdır.”

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme