MI5 Başkanından internet yasasına destek

Ülkeler
İngiliz iç istihbarat servisi MI5’in Başkanı Andrew Parker, canlı yayına katılarak İngiliz hükümetinin hazırladığı iletişim mecralarını izlemede güvenlik güçlerinin yetkilerini artıran yasa tasl...
EMOJİLE

İngiliz iç istihbarat servisi MI5’in Başkanı Andrew Parker, canlı yayına katılarak İngiliz hükümetinin hazırladığı iletişim mecralarını izlemede güvenlik güçlerinin yetkilerini artıran yasa taslağına destek verdi.

BBC Radyo 4’te katıldığı canlı yayımlanan programda Parker, terör örgütlerinin iletişiminin güvenlik mercilerinin kontrolü dışında kalmaması gerektiğini söyledi.

İstihbarat servislerinin gelişen ve bireylerin kullanımına açılan şifreleme teknolojisi yüzünden, yasal izinli oldukları durumlarda bile terörle ilgisi bulunduğuna inanılan insanları izleyemediğini savunan Parker, “Teröristlerin, yetkili mercilerin kontrolü dışında iletişim kurmaları ve plan yapabilmeleri hiç kimsenin çıkarına değil” ifadesini kullandı.

İnternet şirketlerinin de güvenlik güçlerini uyarma konusunda “ahlaki sorumluluğu” bulunduğunu dile getiren Parker, bu konuda uluslararası anlaşmalara da ihtiyaç olduğunu savundu.

Parker, başkanı olduğu MI5’in halkın “özel hayatını gözden geçirmek” gibi bir rol peşinde olmadığını söyledi.

Parker, hükümetin hazırladığı internet servis sağlayıcıların güvenlik güçleriyle veri paylaşmasını öngörülen yasa taslağıyla ilgili olarak da, “Bu tamamen hükümetin teklif edeceği ve parlamentonun karar vereceği bir konu. MI5’in işi parlamentonun koyduğu yasayı takip etmektir, biz de bunu yapıyoruz” şeklinde konuştu. Ancak Parker bu alandaki yasaların güncellenmesi, “modern ve saydam” hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Yeni yasal düzenlemenin sağlayacağı yetkilerin de bütün tehditlerin önleneceği garantisini vermeyeceğini belirten Parker, “Herkesi sürekli olarak takip edemeyiz” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme