Londra’da seçimin favorisi Müslüman aday

Ülkeler
İngiltere’nin başkenti Londra’da önümüzdeki hafta düzenlenecek belediye başkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. Seçimi, Pakistan asıllı Müslüman aday Sadiq Khan’ın kazanmasına ...
EMOJİLE

İngiltere’nin başkenti Londra’da önümüzdeki hafta düzenlenecek belediye başkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. Seçimi, Pakistan asıllı Müslüman aday Sadiq Khan’ın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşçi Partisi’nin adayı olan ve liberal görüşleriyle bilinen Khan, İngiliz basınının da yakından takip ettiği bir isim haline geldi.

Seçime günler kala basında yayımlanan anketler, Sadiq Khan’ın, Muhafazakâr Partili rakibi Zac Goldsmith’e en az 20 puan fark atacağını gösteriyor. Anketlere göre, adayların ikinci tura kalmaları durumunda Khan, yüzde 60’lık bir oranla Londra belediye başkanlığı koltuğuna oturuyor. Sadiq Khan’ın Müslüman kimliğine karşılık, Zac Goldsmith’in Almanya göçmeni bir Yahudi ailesine mensup olması, seçimleri çok daha sıra dışı hale getiriyor. Yarışa katılan diğer adaylarınsa, herhangi bir varlık göstermeleri beklenmiyor.

AVUKATLIKTAN SİYASETE

Sabah’ın haberine göre Londra’nın Türk asıllı belediye başkanı ve karizmatik siyasetçi Boris Johnson’ın makamı için yarışan iki aday, özellikle İngiltere’deki dini cemaatler ve etnik azınlıklar arasında geniş desteğe sahip. İşçi Partisi’nin liberal ve özgürlükçü isimlerinden biri olarak tanınan 1970 doğumlu Sadik Khan, 1947’den sonra İngiltere’ye iltica etmiş bir ailenin çocuğu. Hukuk fakültesini bitirip avukatlığa başlayan Khan, özellikle yabancılara yönelik ayrımcılık vakalarında yaptığı ikna edici savunmalarla ünlendi. 2005’te İşçi Partisi’nden milletvekili seçilen Khan, belediye başkan adaylığını düşündüğünü 2013’te açıklamıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme