Londra Belediye Başkanlığına Müslüman aday

Ülkeler
İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak Londra Belediye Başkanlığı için yarışacak adayı belli oldu. İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada, 5...
EMOJİLE

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin gelecek yıl Mayıs ayında yapılacak Londra Belediye Başkanlığı için yarışacak adayı belli oldu.

İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada, 5 Mayıs 2016’da düzenlenecek Londra Belediye Başkanlığı seçimi için yarışacak adayların belirlenmesi kapsamında parti üyeleri arasında yapılan oylamada, oyların yüzde 59’unu alan ismin 44 yaşındaki Sadık Han olduğu açıklandı.

Oylama sonucunun açıklanmasının ardından bir değerlendirmede bulunan Londra’nın güneyindeki Tooting bölgesinin Müslüman Milletvekili Han, aday seçilmesinden dolayı şaşırdığını ve çok gururlandığını dile getirdi. Han, “Londralıların yaşamlarında gerçek bir değişiklik yapmaya kararlı olduğunu” söyledi. Han, belediye başkanlığına seçilmesi durumunda milletvekilliğinden de ayrılacağını bildirdi.

Pakistanlı göçmen bir otobüs şoförünün sekiz çocuğundan biri olan Han, 2005’ten bu yana Tooting’i İngiliz Parlamentosunda temsil ediyor. Kuzey Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Han, milletvekili seçilmeden önce insan hakları alanında avukatlık yapıyordu.

Dönemin İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından 2008 yılında Toplumlardan Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanan Han, daha sonra Ulaşım Bakanlığı görevine getirildi. Han, geçen Mayıs ayında yapılan genel seçimde gölge kabinedeki, “Londra’dan Sorumlu Gölge Bakan” görevinden istifa etti.

Evli ve iki kız babası Han, 2013’te eşcinsel evlilik yasa tasarısına destek vermesinin ardından ölüm tehditleri almıştı.

Khan’ın yanı sıra Londra Belediye Başkanlığı için yarışan diğer Müslüman aday adayı ise iktidardaki Muhafazakar Parti’nin Avrupa Parlamentosu milletvekilli Syed Kamall.

Muhafazakar Parti’den başkanlık için aday adaylığını koyan diğer isimler arasında ise Andrew Boff, Zac Goldsmith ve Stephen Greenhalgh bulunuyor. Muhafazakar Parti’nin seçimde yarışacak adayının kim olacağının bu ayın sonunda duyurulması bekleniyor.

Londra Belediye Başkanlığı koltuğunda 2008 ve 2012 olmak üzere son iki dönemdeki seçimleri kazanan, ülke siyasetinin renkli isimlerinden Muhafazakar Partili Boris Johnson oturuyor.

Johnson’ın 5 Mayıs 2016’da yapılacak seçimlerde adaylığını koyması beklenmiyor. Türk kökeniyle bilinen Johnson, geçen Mayıs’ta yapılan genel seçimde Muhafazakar Parti’nin Uxbridge bölgesi milletvekili seçildi. Johnson, milletvekilliği ile belediye başkanlığı görevini birlikte yürütüyor.

Başkent Londra’nın 8,6 milyonluk nüfusunun yüzde 12’sini Müslüman toplum oluşturuyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme