Libyalı Muhaliflerden Türkiye’ye Ret!

Ülkeler
NATO müttefikleri Türkiye ve İtalya çatışmaların durması için önerilerde bulunuyorlar, ancak ne NATO’nun ne Kaddafi rejiminin ne de muhaliflerin durumunda herhangi bir değişiklik olmuyor.  ...
EMOJİLE

NATO müttefikleri Türkiye ve İtalya çatışmaların durması için önerilerde bulunuyorlar, ancak ne NATO’nun ne Kaddafi rejiminin ne de muhaliflerin durumunda herhangi bir değişiklik olmuyor.
 
GUK’un Bingazi’deki sözcüsü Celal El Gallal, "Kaddafi’nin milisleri kışlalarına dönene dek ateşkesten söz etemenin bir yararı yok. Kaddafi’nin kuvvetlerini şimdi geri çekmesi halinde, ülkeyi de terketmek zorunda kalacağını biliyor ve böyle bir şeye de niyeti yok" dedi.
 
42 yıldır iktidarda bulunan Libya lideri ise ateşkes önerisinde bulundu ama NATO ve muhaliflerin vazgeçilemez bir şart olarak öne sürdüğü "iktidardan inme" konusunu tartışmayı reddetti.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu hafta Libya liderine iktidardan inmesi çağrısında bulunmuş ve Türkiye Libya’da ateşkes için elden ele bir yol haritası dolaştırmaya başlamıştı.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bizim yapmak istediğimiz tam ateşkes, insani yardımın ulaşabilmesi için bütün orduların kentlerden çekilmesidir” demiş ve başka ayrıntı vermeden bunun 7 gün içerisinde mümkün olabileceğini belirtmişti.
 
Bu arada, ABD’nin dün Roma’da açıkladığı plana göre, Kaddafi’nin Libya dışında bulunan milyarlarca doları kendisine karşı ayaklanamanın finansmanında kullanılacak.
 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya’ya ait olan  ABD’de dondurulan 50 milyar doların bir kısımının Bingazi kentindeki isyancılara verileceğini söyledi.
 
Libya’daki iç savaş iki aydan uzun bir süredir açmazda olup, rejim kuvvetleri batıdaki Misrata ve Zintan gibi kentlerdeki direnişleri ortadan kaldıramıyor. Ülkenin doğusunda ise her iki taraf da sınıra yakın bölgelerde mevzilenmiş durumdalar.

cnn

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme