Kosova Sınırında Olağanüstü Hal

Ülkeler
Kosova yönetiminin Sırbistan sınırındaki sınır kapılarına yönelik operasyonu ardından milliyetçi Sırpların başlattığı olaylar nedeniyle bölgede savaştan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan edildi  ...
EMOJİLE

Kosova yönetiminin Sırbistan sınırındaki sınır kapılarına yönelik operasyonu ardından milliyetçi Sırpların başlattığı olaylar nedeniyle bölgede savaştan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan edildi

 Kosova yönetiminin, Sırbistan’dan ithal edilen ürünlere kısıtlama getirmek için pazartesi gecesi sınır kapılarına düzenlediği operasyona tepki olarak milliyetçi Sırpların başlattığı olayların ardından Sırp polisi ve NATO güçleri, sınır bölgelerinde güvenliği artırdı.

Kosova yönetimi, Belgrad’ın Kosova’dan ihracata yasak getirmesine misilleme olarak Sırbistan’dan gerçekleştirilen ithalata yasak getirmiş, bu amaçla da sınır kapılarının denetimini ele geçirmek için operasyon düzenlemişti.

Kosova’nın bu hareketine tepki gösteren Sırplarla Kosova polisi arasında çıkan olaylarda, bir polis memuru ölmüştü. Önceki akşam da süren olaylarda Sırplar, Yarinye’deki 1 numaralı sınır kapısını ateşe vermiş ve KFOR güçlerine ateş açmıştı.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, çıkan olaylardan Belgrad’ı sorumlu tutmuş, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise, saldırıların milliyetçi Sırplarca gerçekleştirildiğini savunmuştu.

KABUL ETMİYORLAR

1999 yılındaki NATO müdahalesi sonrası BM denetimi altına giren Kosova, 2008’de Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Buna karşın Kosova’nın kuzeyinde yer alan Mitroviça’da yaşayan 60 binin üzerinde Sırp, bağımsızlık kararını tanımadıklarını açıklamıştı. Yaşanan son gelişmeler, AB’nin girişimiyle geçtiğimiz ay taraflar arasında başlatılan diplomatik girişimleri de zora soktu.

SIRPLAR BARIŞ GÜCÜNE SALDIRDI

Olayların büyümesinin ardından devreye giren Barış Gücü askerleri, dün itibarıyla sınır bölgesinde kontrolü sağladı.

HABERTÜRK
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme