Kim yanlış hava tahminine kızdı

Ülkeler
Resmi haber ajansına (KNCA) göre Kim, zaman zaman çeşitli kurumlara yaptığı ‘rehberlik ziyaretleri’ kapsamında Meteoroloji Dairesi’ne gitti. Kim, Meteoroloji Dairesi’nde, görevlileri ‘çoğu defa doğru ...
EMOJİLE

Resmi haber ajansına (KNCA) göre Kim, zaman zaman çeşitli kurumlara yaptığı ‘rehberlik ziyaretleri’ kapsamında Meteoroloji Dairesi’ne gitti. Kim, Meteoroloji Dairesi’nde, görevlileri ‘çoğu defa doğru olmayan hava tahminleri’ yaptıkları gerekçesiyle uyararak kurumun hizmetlerinin ‘modern ve bilimsel’ olmadığını belirtti. Kim’in görevlileri azarlama görüntüleri televizyondan da yayınlandı.

Radikal’de yer alan habere göre; Kim, ‘halkın can ve malını, anormal hava koşullarından kaynaklanacak felaketlerden korumak için iyi tahminlere ihtiyaç duyulduğunu’ belirtti. 

Yanlış hava tahminlerinin nedeni olarak kurumun yeterli teknolojik donanıma sahip olmaması gösteriliyor. Ülkede hasat mevsimlerinde sık sık kuraklık ya da kasırga felaketi yaşanıyor. Mayısta yaşanan kuraklıkta binlerce hektar arpa, buğday ve patates ekili alan zarar görmüştü. Şubatta da son 50 yılın en büyük kuraklık felaketinin yaşandığı açıklanmıştı. 

GENELDE ÖVGÜLER YAĞDIRIYOR 

Kuzey Kore lideri ‘rehberlik ziyaretlerinde’ genellikle görevlilere övgüler yağdırıyor, bu kişilerle birlikte gülümseyerek fotoğraflar çektiriyor. Kim, yakınlarda su kayağı üreten bir fabrikayı ziyaret etmiş ve gördüklerinden etkilenerek “Burada yapılanlar, hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteriyor” demişti.