Kenya’da üniversiteye saldırı: 147 ölü

Ülkeler
Kenya İçişleri Bakanı Joseph Nkaissery, yaptığı açıklamada, saldırıda 147 kişinin öldüğünü ve 79 öğrencinin de yaralandığını söyledi. Nkaissery, ağır yaralı olan 9 öğrencinin tedavi altına alındığını ...
EMOJİLE

Kenya İçişleri Bakanı Joseph Nkaissery, yaptığı açıklamada, saldırıda 147 kişinin öldüğünü ve 79 öğrencinin de yaralandığını söyledi. Nkaissery, ağır yaralı olan 9 öğrencinin tedavi altına alındığını belirtti.

Nkaissery, güvenlik güçleri tarafından Eşşebab militanlarına karşı düzenlenen operasyonun sona erdiğini, operasyonda 4 militanın ölü ele geçirildiğini kaydetti.

Nkaissery, “Güvenlik güçleri, üstlerinde patlayıcı düzenek bulunan militanları vurduklarında, düzeneklerin patlaması sonucu güvenlik ekibinden bazıları öldü bazıları da yaralandı” diye konuştu. Nkaissery, hayatını kaybeden 147 kişiden kaçının güvenlik ekibinden olduğunu belirtmedi.

Bakan, daha önceki açıklamasında, operasyon sırasında 1 polis memuru, 1 asker ve 2 korumanın öldüğünü söylemişti.

Kurtarılan 518 öğrencinin askeri birliğe götürüldüğü kaydeden Nkaissery, öğrencilerin bugün sabah evlerine gönderileceklerini ifade etti.

Bakanlık sözcüsü Mwenda Njoka, AA muhabirine, hükümetin, saldırının planlayıcısının yakalanmasına yardımcı olacak bilgi getirene 216 bin 530 dolar ödül vereceğini açıklamıştı.

Nizamiyedeki korumalara ateş açarak Garissa Üniversitesi’nin kampüsüne giren ve öğrenci yurtlarına ulaşmayı başaran saldırganların, kampüsün içinde etrafa rastgele ateş ettikleri ifade edilmişti.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen Eşşebab’ın sözcüsü Ali Dheere, yaptığı açıklamada, “Üniversitede onlarca kişiyi öldürdük ve operasyon hala sürüyor. Garissa’daki üniversiteye saldırdık çünkü Kenya ile savaştayız” demişti.

Ali Dheere, kampüse yerel saatle 03.00’te giren militanların Müslümanları seçerek serbest bıraktığını, Kenyalı güvenlik güçlerinin Müslüman öğrencilerin serbest bırakılmasından sonra saldırıdan haberdar olduğunu savunmuştu.

Garissa Üniversitesi kampüsü, Somali sınırına 200 kilometre uzaklıktaki Garissa kentinin üç kilometre dışında bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kınama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kenya’da üniversiteye düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı Enformasyon Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, şunları kaydetti:

“Terör saldırısında ölenlerin yakınlarına başsağlığı, metanet ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Türkiye olarak, Kenya halkının acılarını paylaşıyor, saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bizler, terörün dininin ve milliyetinin olamayacağının bilinciyle, Kenya halkı ve hükümetiyle bu acılı günlerinde tam bir dayanışma içerisindeyiz. Türkiye, Afrika Boynuzu’nda güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabaları desteklemeye, terörle mücadele konusunda da bölge ülkeleriyle işbirliği içinde olmaya devam edecektir.”

Türkiye, Eşşebab militanları tarafından Kenya’nın kuzeydoğusundaki Garissa’da, Garissa Üniversitesi’ne düzenlenen ve çoğunluğu öğrenci olmak üzere 147 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan açıklamada da saldırıdan üzüntü duyulduğu belirtilerek, “Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda ölenlerin yakınlarına ve Kenya halkına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz” denildi.

ABD’den kınama

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Eşşebab örgütünün Kenya’da Garissa Üniversitesi’ne yönelik terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyor” ifadesini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme