Kayıp Piramitler Bulundu

Ülkeler
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) desteğindeki projede, yeraltındaki yapıları keşfetmek için yerden 700 km yüksekteki uydunun kızılötesi görüntülerini inceleyen Amerikalı bilimadamla...
EMOJİLE

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) desteğindeki projede, yeraltındaki yapıları keşfetmek için yerden 700 km yüksekteki uydunun kızılötesi görüntülerini inceleyen Amerikalı bilimadamları, ayrıca 3 bin eski yerleşimi tespit etti.

Uydu haritalarındaki verileri teyid etmek için arkeologlar tarafından yapılan test kazıları sonucunda, iki piramidin varolduğu kanıtlandı.

Araştırmanın başında yer alan arkeolog Dr Sarap Parcak, Mısır’da bu kadar çok arkeolojik yerleşimi belirlemelerinin inanılmaz olduğunu söyleyerek, "Bu daha başlangıç, tespit ettiklerimiz nispeten yüzeyde, daha derinlerde ve Nil yatağında çok daha fazla yapı olabilir" dedi. 

Dr. Parcak, "Bu işler artık Indiana Jones filmindeki gibi yapılmıyor. Kusura bakma Harrison Ford" diye konuştu.

Uyduların Dünya’da bir metre çapından daha küçük nesneleri kusursuz görüntüleyebilen kameraları sayesinde yapılan keşif sonucu, Tanis’te ortaya çıkarılan 3 bin yıllık bir evdeki kazılara ise çoktan başlandı.

Evin dış çizgilerinin uydu görüntülerindekilere tıpatıp uymasından etkilenen Mısır hükümeti de, bu teknolojiyi muazzam mirasını gelecekte de tespit etmek ve korumak için kullanmayı planlıyor.

Habertürk
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme