Kaddafi, Rus Temsilci İle Satranç Oynadı

Ülkeler
Rusya Federasyonu’na bağlı Kalmukya Cumhuriyeti eski devlet başkanı ve Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanı Kirsan İlyumjinov pazar günü Libya lideri Muammer Kaddafi ile Trablus&rsquo...
EMOJİLE

Rusya Federasyonu’na bağlı Kalmukya Cumhuriyeti eski devlet başkanı ve Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanı Kirsan İlyumjinov pazar günü Libya lideri Muammer Kaddafi ile Trablus’ta bir araya gelerek satranç oynadı. Ayrılıkçı grupların temsilcileri ile geçen hafta bir dizi temas gerçekleştiren Kremlin, Afrika temsilcisi Mihail Margelov da gelecek hafta Trablus’ta görüşmeler yapacak. Margelov’un Kaddafi ile görüşüp görüşmeyeceği konusu ise netleşmedi.

Rusya’nın Libya’da arabulucu olmadan sorunun çözümüne katkı sağlama çabaları sürerken, İlyumjinov’un Kaddafi ile görüşmesi sürpriz olarak değerlendirildi. Rus basınında yer alan bilgilere göre Rus yetkili Kaddafi ile görüştü ve sonbaharda Trablus’ta bir satranç turnuvası düzenlenmesi konusunda da anlaştı.

Libya’dan ayrılmayı düşünmediğini ifade eden Kaddafi, “Bu topraklar atalarımızın. Buradan asla ayrılmayacağım” mesajı iletti. FIDE yetkilileri, “Kaddafi ve İlyumjinov 5-10 dakika kadar satranç oynadı. Libya lideri beyaz piyonlarla oynadı. Maç berabere bitti” bilgisini aktardı.

İlyumjinov, Kaddafi’nin oğlu Muhammed’le de satranç oynadı. Libya Ulusal Olimpiyat Komitesi ve Satranç Federasyonu başkanlığını yapan oğul Muhammed de babası gibi beyaz piyonları seçerken, bir buçuk saat süren karşılaşmanın ardından maç berabere bitti. İlyumjinov, Kaddafi ailesine Kalmukya yapımı satranç takımı hediye etti.

FIDE’nin 2011’i Afrika yılı ilan etmesinin ardından İlyumjinov, Zambia ve Nijerya’ya da birer ziyaret gerçekleştirdi. Kremlin temsilcisi Margelov İlyumjinov’un çabasını özel bir girişim olarak değerlendirdi. Margelov açıklamasında, “Libya sorununun çözümü için bir çok bireysel çabalar ortaya konuyor. İlyumjinov’un ziyareti de bunlardan biri” ifadelerini kullandı. Margelov, İlyumjinov’la ziyaret öncesi telefonle görüştüğünü ve satranç karşılaşmasında beyaz taşları seçmesini önerdiğini de aktardı.

İngiltere ve ABD başta olmak üzere batılı ülkeler Kaddafi’nin meşrutiyetini kaybettiği gerekçesi ile görevden ayrılmasını talep ederken, Moskova da Kaddafi’den koltuğunu bırakmasını istedi. Şubat ortasında başlayan muhalif ayaklanmalar ve 17 Mart’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde uçuşa kapalı alan oluşturulması ile ilgili kararın ardından NATO birlikleri Kaddafi güçlerine karşı operasyonlarını sürdürüyor. NATO’nun haftalardır devam eden operasyonuna rağmen Kaddafi’ye bağlı birliklerin saldırı kapasitesini koruduğu iddia ediliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme