Kabinesi Gitti, Kendisi Kaldı

Ülkeler
Kıbrıs Rum kesiminde, Zigi’deki Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) Evangelos Florakis deniz üssünde 11 Temmuz’da meydana gelen patlama ve üssün yakınında bulunan Vasiliko elektrik s...
EMOJİLE

Kıbrıs Rum kesiminde, Zigi’deki Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) Evangelos Florakis deniz üssünde 11 Temmuz’da meydana gelen patlama ve üssün yakınında bulunan Vasiliko elektrik santralının patlamanın etkisiyle yanarak devre dışı kalmasının ardından başlayan siyasi kriz, hükümetin istifasına yol açtı. Hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın kabine toplantısında istifaları talep ettiğini, bunun üzerine hükümetin istifasını sunduğunu söyledi. Stefanu, 11 üyeli kabinenin yeni kabine oluşturulana kadar görevde kalacağını ifade etti.

ÇAĞRILARI REDDETTİ

Hristofyas, kamuoyundan gelen istifa çağrılarına karşın görevini bırakmayacağını, çünkü kendisinin bu göreve seçilerek geldiğini, dolayısıyla halkına karşı sorumlu olduğunu belirtti.

Bağış’tan ilginç yorum

AB Bakanı Egemen Bağış, Rum hükümetinin istifasıyla ilgili olarak, “Türk basketbol takımımız Güney Rum yönetiminin misafiriyken 5 oyuncumuzun üzerine 2 bin kişiyle saldıran fanatikleri durduramayan bir zihniyetin devlet olamayacağını daha o zaman söylemiştim ben. Bunlar devlet değil, kabile bile olamaz demiştim” dedi.

BAŞI AĞRIMAYA DEVAM EDECEK

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum hükümetin istifa etmesinin müzakere sürecini etkilememesi gerektiğini belirterek, “Her halükârda Hristofyas’ın başı ağrımaya devam edecek. Bu baş ağrısı ile müzakerelere ne denli konsantre olunabilir? Onu bir sonraki toplantıda göreceğiz” dedi.

HABERTÜRK
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme