İngiltere Libyalı Muhalifleri Tanıdı

Ülkeler
Hague, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, "Başbakan ve ben, İngiltere’nin Libya Ulusal Geçiş Konseyi’ni bu ülkedeki tek resmi yetkili olarak kabul etmesine ve tan...
EMOJİLE

Hague, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, "Başbakan ve ben, İngiltere’nin Libya Ulusal Geçiş Konseyi’ni bu ülkedeki tek resmi yetkili olarak kabul etmesine ve tanımasına karar verdik" dedi. İngiliz Bakan bu kararın, geçiş konseyinin ülke genelindeki Libyalılar arasında artan meşruluğunu ve başarısını yansıttığını kaydetti.

Libya’nın Londra Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nın bugün Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını ve Libyalı tüm diplomatların İngiltere’den ayrılmalarının istendiğini söyleyen Hague, "Ulusal Geçiş Konseyini, Libya’nın Londra’daki Büyükelçiliğine yeni bir diplomatik delege atamaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Hague, "Muammer Kaddafi’nin Libya’da kalmaya devam etmesine izin verilip verilmemesi gerektiğine" ilişkin bir soruya, "Kaddafi için en iyi çözüm ülkeden ayrılmaktır. Ama buna, Libya halkı karar verecektir" yanıtını verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları doğrultusunda, muhalifleri desteklemek için dondurulan mal varlıklarının yeniden aktif olabilmesinin yollarının aranmaya devam edildiğini belirten Hague, "Libyalı ‘Arap Körfez Petrol Şirketinin’ (AGOCO), İngiltere’deki mal varlığından 91 milyon sterlinin yeniden kullanıma açılmaya hazır olunduğunu" ifade etti.

Libya’da İngiltere’nin yaptıklarını "gerekli, yasal ve doğru" kelimeleriyle tanımlayan Hague, uluslararası toplumun şimdiye kadar Libya’da binlerce insanın yaşamını kurtardığını kaydetti.

"EL MEGRAHİ’Yİ SERBEST BIRAKMAK HATAYDI"
Bu arada basın toplantısında Hague’e, ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ancak kanser hastası olduğu gerekçesiyle 2009 yılında İskoçya tarafından serbest bırakılan Lockerbie saldırısının sorumlusu Abdülbasit El Megrahi’nin televizyonda Kaddafi’ye destek gösterisinde yer aldığının görülmesi de soruldu.

El Megrahi’nin serbest bırakılmasını "büyük bir hataydı" sözleriyle değerlendiren William Hague, o dönemde muhalefette olduklarını ve şimdiki Başbakan David Cameron ile birlikte buna karşı çıktılarını anımsattı.

Hague, özellikle Lockerbie saldırısının kurbanlarının ailelerinin bu görüntüleri görünce öfkelerinin artacağını kaydetti.

1988 yılında, bomba yerleştirilen bir Amerikan uçağı İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde düşmüş, 270 kişi ölmüştü. Olayın sorumlusu olarak yargılanan ve mahkum edilen Libyalı Abdülbasit El Megrahi, 2009 yılında İskoçya tarafından kanser hastası olduğu ve üç ay ömrü kaldığı gerekçesiyle serbest bırakılmış, ardından ülkesine dönmüştü.

BÜYÜKELÇİLİK BOŞALTILDI İDDİASI
Hague’in açıklamasından sonra İngiltere’nin Libya büyükelçiliğinin de protesto gösterilerine sahne olduğu belirtildi. Bunun üzerine elçilikteki personelin binayı boşalttığı haberleri geldi. Gösterciler elçilik önündeki protestonun şiddetini artırıyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme