Hindistan, İran’a Borcunu Türkiye’den Ödeyebilir

Ülkeler
Hindistan Petrol Bakanı S. Jaipal Reddy, ülkesinin uluslararası yaptırım altında bulunan İran’dan aldığı petrol karşılığında ödemeleri bir Türk bankası üzerinden yapmaya çalıştığını söyledi. Reu...
EMOJİLE

Hindistan Petrol Bakanı S. Jaipal Reddy, ülkesinin uluslararası yaptırım altında bulunan İran’dan aldığı petrol karşılığında ödemeleri bir Türk bankası üzerinden yapmaya çalıştığını söyledi. Reuters’in haberine göre Reddy, "İran’a petrol ödemelerinden ilkini Türkiye üzerinden yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Ödemelerin yapılabilmesi için Union Bank of India ve Halkbank’ın içinde bulunduğu bir çözüm bulunması gündemde. Hindistan’daki Business Standard Gazetesinde yer alan haberde İranlı yetkililerin ödemelerin Halkbank’a yapılması için hafta sonunda Hindistan’ı ziyaret edebileceği belirtildi. Reuters’e konuşan bir Halkbank yetkilisi, Birleşmiş Milletler’in (BM) kurallarına harfiyen uyduklarını belirtti. Yetkili, "BM’nin koymuş olduğu kurallara harfiyen riayet ediyoruz. Bunlara aykırı bir işleme girişiyor olmamız söz konusu dahi olamaz. Meşru olan işlerden uzak durmamız söz konusu olmaz" dedi.

İHTİYACININ YÜZDE 12’Sİ İRAN’DAN
Hindistan günlük 3.4 milyon varillik petrol ihtiyacının yüzde 12’sini İran’dan sağlıyor. İran, geçen hafta, 5 milyar dolar borcu bulunan rafinerilere baskı yapmak için Hindistan’a petrol sevkıyatını keseceğini duyurmuştu.

Haber Türk

 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme