Güney Afrika Cumhuriyeti hakkında bilgiler

Ülkeler
Güney Afrika Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler… Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusu kaçtır? Güney Afrika Cumhuriyeti’nin para birimi nedir? Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başke...
EMOJİLE

Güney Afrika Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler… Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusu kaçtır? Güney Afrika Cumhuriyeti’nin para birimi nedir? Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti neresidir? Güney Afrika Cumhuriyeti’nin yüz ölçümü… Güney Afrika Cumhuriyeti’nde hangi diller konuşulur? Güney Afrika Cumhuriyeti hakkında kısaca bilgiler… Detaylar haberimizde…

ÜLKE ADI Güney Afrika Cumhuriyeti
BAŞKENTİ Cape Town
YÜZ ÖLÇÜMÜ 1.221.037 km²
NÜFUS 59.622.350
DİL Afrikaanca, İngilizce
YÖNETİM BİÇİMİ Cumhuriyet
KURULUŞ TARİHİ 31 Mayıs 1961
PARA BİRİMİ Rand

 

1488’de Portekizli Bartelmi Diaz, Ümit Burnu’na gelmişti. 1497 yılında ise yine Portekizli Vasco da Gama Ümit Burnu’ndan geçerek Hindistan’a varmıştı. Bu yolculuklardan sonra birçok Hollandalı ve İngiliz maceraperestler Güney Afrika’ya akın etmişler ancak iç kısımlara geçememişlerdir.

Güney Afrika Cumhuriyeti, genel olarak tropikal-suptropikal  karakterli ve ılıman bir iklime sahiptir. Ülkenin doğu kısımları genel olarak dağlıktır. Namibya ile Güney Afrika sınırlarını çizerek denize dökülen Oranj Nehri tamamen Güney Afrika’nın sınırları içerisinde kalır. Ülkede bulunan en büyük ikinci akarsu Limpopo Nehridir. Güney kıyılarında Akdeniz bitki örtüsü yaygındır.  Kuzeybatı kısımlarında çöl ve çöl bitkileri bulunur. İç bölgelerde doğuda bozkırlar, batıda ise yarı çorak yerler bulunur.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Başkenti “Cape Town”

Güney Afrika “cumhuriyet” ile yönetilmektedir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town‘dur. Nüfusu 2019 verilerine göre 59.622.350 kişidir. Ülkede yerel olarak Güney Ndebele dili, Güney Sotho dili, Kuzey Sotho dili, Venda dili ve yaygın olarak İngilizce konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi rand‘dır.

Güney Afrika çok kültürlü bir ülke konumundadır. Güney Afrika nüfusunun yaklaşık olarak %80,2’sini oluşturan siyahlar oluşturur. Renkliler olarak adlandırılan grup %8,8 ile en kalabalık ikinci nüfusu oluştururken, beyazlar %8,4, Asyalılar ise %2,5 oranı ile diğer grupları oluşturmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusunun %79,7’si Hristiyandır. Bu hristiyan nüfusun yüzde 36’sı Protestan mezhebine mensupken, yüzde 7’si katoliktir. Diğer yüzde 36’lık kısım diğer hristiyan mezheplerine bağlıdır. 2001 yılındaki veriler göre ülkede Müslümanlar azınlıkta olup nüfusun yüzde 1,5 kısmını kaplarlar.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme