Fotoğrafa ve Tarihe Dikkat!

Ülkeler
Bin Ali, Ali Abdullah Salih, Kaddafi ve Mübarek. 4 devrik lider çok değil bundan bir yıl önce Libya’nın Sirte kentinde düzenlenen Arap-Afrika Zirvesinde beraberdi. 11 Ekim 2010 tarihinde Sirte&#...
EMOJİLE

Bin Ali, Ali Abdullah Salih, Kaddafi ve Mübarek. 4 devrik lider çok değil bundan bir yıl önce Libya’nın Sirte kentinde düzenlenen Arap-Afrika Zirvesinde beraberdi. 11 Ekim 2010 tarihinde Sirte’de yapılan zirvenin ev sahibi olan Kaddafi, zirvenin aile fotoğrafında Tunus’un o dönemki devlet başkanı Zeynel Abidin Bin Ali, Yemen lideri Ali Abdullah Salih ve Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek ile yan yana poz verdi. Arap liderler o kadar neşeliydi ki, Kaddafi’nin bir elini Yemen lideri Salih’in omzuna, diğer elini Mübarek’in omzuna atıp, aile fotoğrafı çektirince, kahkahalar havada uçuşmuştu.
 
11 Ekim 2010’da çekilen o fotoğrafın 4 kahmaranı şu an birer devrik lider konumunda. Ekim 2010’dan yaklaşık 3 ay sonra ülkesi karışan Tunus devlet Başkanı Bin Ali’nin devrilmesiyle patlak veren Arap Baharında ardından Hüsnü Mübarek halk darbesiyle iktidardan indirilmişti. Yemen devlet başkanı Ali Abdullah Salih, ise devlet başkanlığı sarayına düzenlenen havan toplu saldırıda ağır yaralanarak ülkesini terketmek zorunda kalmıştı. Ve Kaddafi şu an nerede olduğu bilinmese de, bilinen tek şey 41 yıllık diktatörün devrildiği.

ahaber.com