Erdoğan, Beşar Esad İle Telefonda Görüştü

Ülkeler
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda görüştü. Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Beşar Esad’ı telefonla aradı. Görüşmede, Suriye’de yaşanan s...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda görüştü.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Beşar Esad’ı telefonla aradı. Görüşmede, Suriye’de yaşanan son gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esad ve rejiminin yıkılmasını isteyen protesto gösterileri 10 haftadır sürüyor. İnsan hakları grupları isyanın başladığı mart ayının ortalarından bu yana ölenlerin sayısının bini aştığını bildiriyor.

GÜVENLİK GÜÇLERİ BUGÜN 8 PROTESTOCUYU ÖLDÜRDÜ

Suriye’de güvenlik güçlerinin bugün ülke çapında düzenlenen protestolara yaptıkları müdahalelerde 8 göstericiyi öldürdüğü bildirildi. İnsan hakları eylemcileri ve görgü tanıkları, başkent Şam’ın Katana banliyösünde göstericilerin üzerine ateş açılması sonucu 3 kişinin öldüğünü, ülkenin güneyindeki Deyil köyünde ise 4 kişinin öldüğünü söyledi.

Aynı kaynaklar, bugün Suriye’nin birçok kent ve kasabasında onbinlerce protestocunun sokakları doldurduğunu belirterek, güvenlik güçlerinin Lübnan sınırı yakınlarında da bir kişiyi öldürdüğünü ifade etti.

KAN AKMAYA DEVAM EDİYOR

Suriye’de güvenlik güçlerinin, Der El Zor vilayetinde protestolara katılanlara ateş açtığı ve yaralananlar olduğu bildirildi. Irak sınırındaki Albu Kamal kentinde de protestocuların Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın resimlerini yaktığı belirtildi. Nasrallah, bu hafta yaptığı konuşmada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın göstericiler, eylemciler ve aşiret liderlerine yönelik operasyonlarına destek vermişti. Albu Kamal sakinleri güvenlik güçlerinin sokaklardan çekildiğini de ifade etti.

Bu arada Lübnan sınırındaki Zabadani kasabasında güvenlik güçlerinin 5 göstericiyi vurarak yaraladığı kaydedilirken, büyük güvenlik önlemlerine rağmen binlerce protestocunun toplandığı orta kesimlerdeki Humus kentinde de silah seslerinin duyulduğu bildiriliyor.

Öte yandan kuzeydeki Rastan kasabasında toplanan yaklaşık 30 bin kişi “kahrolsun yönetim” ve “Seni (Devlet Başkanı Beşşar Esad) sevmiyoruz” diye slogan attılar. Görgü tanıkları, Rastan’daki gösterinin şimdiye kadar burada yapılan en büyük gösteri olduğunu, kasaba yakınlarındaki köylerden binlerce insanın kasabaya yürüdüğünü söyledi.

ŞAM’DA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Suriye’nin başkenti Şam’da cuma sonrası olası gösteriler nedeniyle büyük meydanlar, camiler, sokak araları, ana caddeler ve çeşitli kamu kurumlarının etrafına çok sayıda güvenlik görevlisi yerleştirildi. Ülkede dünden itibaren çeşitli uydu kanallarından cuma namazının ardından kitlesel gösteriler düzenlenmesi yönünde çağrılar yapıldı. Çağrılarda bugün “vatanı koruma cuması” olarak ilan edildi. Ordu mensupları başta olmak üzere güvenlik birimlerinde yer alan kişilerden mezhep temelli isyana katılmaları istendi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme