Dominonun 3. Taşı Salih Oldu

Ülkeler
Tunus Lideri Bin Ali’nin devrilmesiyle başlayan Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’in istifasıyla yayılan Arap Baharı Yemen’de de Devlet Başkanı Salih’in 33 yıldır yönettiği ülkeyi te...
EMOJİLE

Tunus Lideri Bin Ali’nin devrilmesiyle başlayan Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’in istifasıyla yayılan Arap Baharı Yemen’de de Devlet Başkanı Salih’in 33 yıldır yönettiği ülkeyi terk edip yetkilerini devretmesine yol açtı.

Yemen’de ocak ayında başlayan muhalif gösteriler dün ilk somut sonucunu verdi. Yemen’i 33 yıldır yöneten Devlet Başkanı Ali Abdullan Salih dün ülkesini terk ederek Suudi Arabistan’a gitti. Başkanlık Sarayı yerleşkesindeki camiye cuma namazı sırasında aşiret üyelerinin düzenlediği, 4 kişinin öldüğü 7 kişinin de yaralandığı havan topu saldırısından sonra ortalıkta görünmeyen Salih’in Suudi Arabistan’a gittiği doğrulandı. Cuma günkü saldırıda boynundan, başından ve yüzünden yaralanan Salih’in, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın Yemen’e gönderdiği özel sağlık ekibi tarafından Suudi Arabistan’a götürüldüğü ifade edildi. Salih, Suudi Arabistan’a gitmeden önce görevini yardımcısı Abdrabbu Mansur Hadi’ye devretti. Salih’in Suudi Arabistan’a gittiği haberi Yemen’in başkenti Sana’da coşkuyla karşılandı. Aylardır Salih’in istifası için gösteri yapan muhalifler başkentte kutlamalar yaptı. Salih’in bir daha geri dönmeyeceğini uman göstericiler Yemen’de Salih rejiminin artık sona erdiğini söyleyerek şarkılar eşliğinde dans etti.

MUTLU SON

Başkent “Mutlu Son” şeklinde pankartların açıldığı festivali andıran gösteriye sahne olurken 2 gündür aralıksız devam eden silah sesleri de azaldı. Başkentteki kutlamalara çok sayıda askerin de katılması ordunun da sonunda halktan yana hareket edeceğinin işareti olarak yorumlandı.

ORDUYA AĞIR DARBE

Başkent Sana’da rejimin düşüşü kutlanırken, ülkenin güneyinde askeri birliklere yönelik terörist saldırı düzenlendi. Ebyan bölgesinde bir askeri konvoya düzenlenen saldırıda 12 Yemen askeri hayatını kaybetti. Yemen’in ikinci büyük kenti Teyiz’de de bir konvoya düzenlenen saldırıda dört asker öldürüldü. Saldırıların Salih muhaliflerine destek amacıyla düzenlendiği tahmin ediliyor.

DARBEYE DİRENDİ HAVAN TOPUYLA GİTTİ

1978: Yemen Devlet Başkanı Ali Salih Kuzey Yemen’de iktidara geldi.
1979: Bir darbe girişiminden kurtuldu. Darbecileri cezalandırdı.
1990: Batı yanlısı Kuzey Yemen ile sosyalist G. Yemen 300 yıl sonra birleşti.
1994: Kuzey Yemen savaş ilan etti. Aden, Kuzey Yemen’in eline geçti.
2000: ABD savaş gemisi USS Cole, Aden Limanı’nda El Kaide’nin saldırısına hedef oldu. 17 Amerikalı denizci öldü.
2001: Salih “terörle savaşta” ABD Başkanı Bush’u destekleyeceklerini duyurdu.
2008: Kuzey’deki Huti aşiretiyle kısmi ateşkes sağlandı. Ancak bir yıl sonra Şii Hutilerle Salih’in savaşı yeniden başladı.
2009: El Kaide’nin Yemen ve Suudi Arabistan’daki kolları El Kaide Arap Yarımadası (AQAP) ismi altında birleşti.
2011: Rejim karşıtı gösteriler başladı. Ocak ayında Salih, diyalog çağrısı yaptı.
2011: Mart ayında Salih’e bağlı ordu 52 protestocuyu katletti. Gösteriler aylarca devam etti. 370 kişi öldü.
2011: 3 Haziran’da Salih’in cuma namazını kılmakta olduğu camiye havan topu atıldı. Salih yaralandı.
2011: 5 Haziran’da Salih, yaralı halde ülkesini terk etti. Suudi Arabistan’a gitti.
SIRA KİMDE?

Salih dün Suudi Arabistan’a giderek Arap Baharı başladığından bu yana koltuğunu bırakmak zorunda kalan 3. Arap Lider oldu. Tunus’un devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali, 14 Ocak’ta istifa ederek sokak protestoları nedeniyle iktidarı terk eden ilk Arap Lider olmuştu. Bin Ali’yi, Mısır’ı 30 yıl demir yumrukla yönettikten sonra Tahrir Meydanı’nı dolduran yüz binlerce Mısırlının çağrısı üzerine istifa etmek zorunda kalan eski Mısır Lideri Hüsnü Mübarek takip etti. ‘Domino Etkisi’ olarak tanımlanan süreçte Salih’ten sonra hangi Arap liderin devrileceği merak ediliyor. Uzmanlar Ya Libya Lideri Kaddafi ya da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad diyor.

GAZETE HABERTÜRK

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme