Botsvana Cumhuriyeti hakkında bilgiler

Ülkeler
Botsvana Cumhuriyeti’nin kısaca tarihçesi… Botsvana Cumhuriyeti’nin başkenti neresidir? Botsvana Cumhuriyeti’nin nüfusu kaçtır? Botsvana Cumhuriyeti’nin para birimi nedir...
EMOJİLE

Botsvana Cumhuriyeti’nin kısaca tarihçesi… Botsvana Cumhuriyeti’nin başkenti neresidir? Botsvana Cumhuriyeti’nin nüfusu kaçtır? Botsvana Cumhuriyeti’nin para birimi nedir? Botsvana Cumhuriyeti’nin dini nedir? Botsvana hakkında kısaca bilgiler… Detaylar haberimizde… 

 

ÜLKE ADI: Botsvana Cumhuriyeti
BAŞKENT: Gaborone
YÜZ ÖLÇÜMÜ: 582.000 km²
NÜFUS: 2.098.000
PARA BİRİMİ: Pula
DİL: İngilizce ve Setsvana
YÖNETİM BİÇİMİ: Cumhuriyet
KURULUŞ TARİHİ: 30 Eylül 1966

 

 

Botsvana’nın bağımsızlığını kazanmadan önce hakim olduğu bölgeler Bechuanaland adıyla anılıyordu. Bu bölge Birleşik Krallık ve Boer Cumhuriyetleri’nin baskıları altındaydı. Botsvanalılar bunun neticesinde güçlerini ve bölgelerini birleştirerek varlıklarını koruma yolunu seçmişlerdir. Birleşik Krallık hükümeti, bu bölgeyi 30 Eylül 1885 yılında himayesi altına aldığını açıklamıştır. Bu durumda Botsvanalılar Boerlerin baskınlarına karşı İngiliz himayesini kabul etmiştir. Birleşik Krallık’ın bu bölgeyi himaye altına almasının en büyük sebebi zengin maden yataklarına sahip olmasıdır. 30 Eylül 1966’da Botsvana Cumhuriyeti’nin kurulması ile İngiliz hakimiyeti sona ermiştir.

Botsvana Cumhuriyeti’nin başkenti Gaborone’dir. İngilizce ve Setsvana dilleri konuşulan ülkede para birimi olarak Pula kullanılmaktadır. Ülke genelinde yerel dinlere inananların oranı nüfusun neredeyse yarısına denk gelmektedir. Botsvana’da halkın %49,2’si yerel dinlere inanırken, %29’u hristiyan dininin protestan mezhebine, %9’u katolik mezhebine göre dini inançlarını yaşamaktadırlar. Avrupalılar tarafından misyonerlik faaliyetleri sonucu öğretilmeyen Afrika hristiyanlığı dinine ise inananların oranı %12 civarındadır. Botsvana’da İslamiyet hemen hemen hiç görülmemekte olup, 5000 kişiden biraz fazla kişinin bu dine mensup olduğu bildirilmiştir.

Botsvana Cumhuriyeti, 2.254.068 nüfusa sahiptir. Ülkenin toplam yüz ölçümü 582.000 km²’dir. Bu özellikleriyle Botsvana Cumhuriyeti dünya üzerinde en az nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerden biridir.  Kalahari Çölü, ülkenin güney bölümündedir. Bu bölgeler Savan adı verilen geniş çayırlar ile kaplıdır. Kuzeybatı da Okavango Deltası bulunmaktadır. Limpopo Nehri, Kuando Nehri, Zambezi Nehri ülkenin önemli su kaynaklarıdır.  Botsvana Cumhuriyeti’ndeki en yüksek tepe 1.489 metre ile Tsodilo Tepelikleri‘dir.

Botsvana Cumhuriyeti kendi içinde dokuz bölgeye ayrılmıştır. District adı verilen bölgeler şunlardır: Merkez Bölgesi, Ghanzi Bölgesi, Kgalagadi Bölgesi, Kgatleng Bölgesi, Kweneng Bölgesi, Kuzeydoğu Bölgesi, Güneydoğu Bölgesi, Güney Bölgesi.

Botsvana önemli maden yataklarına sahiptir. Bu madenlerden olan elmas, ülke ihracatının yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Elmasın dışında, bakır, nikel, gümüş, tuz ve kömür ülkenin sahip olduğu diğer önemli madenlerdir.

Bu ülkede zorunlu eğitim bulunmamaktadır. Ülke genelinde bulunan ilk ve ortaöğretim okullarının dışında başkentte Gaborone Üniversitesi bulunmaktadır.

Botsvana halkının yüzde 24’e yakını HIV virüsü taşımaktadır. Bir dönem yüzde 36’lara çıkan bu oran son dönemlerdeki tedbirlerle indirilmiştir.