BM: Dünya Gıda Yardımında Başarısız Oldu

Ülkeler
BM’nin, Somali’de resmen açlık ilan etmesinin ardından, acil bir araya gelen BM Gıda Örgütü, Kuzey Afrika’yı da etkileyen kuraklık krizi Roma’da ele aldı. Fransa Tarım Bakanı B...
EMOJİLE

BM’nin, Somali’de resmen açlık ilan etmesinin ardından, acil bir araya gelen BM Gıda Örgütü, Kuzey Afrika’yı da etkileyen kuraklık krizi Roma’da ele aldı.

Fransa Tarım Bakanı Bruno Le Maire, uluslararası toplumun gıda güvenliğini sağlama konusunda başarısız olduğunu kabul etti. Le Maire, "Hepimiz dünya tarımına yeniden yatırım yapmalıyız. Buradaki toplantımız on binlerce kişi için ölüm kalım meselesidir" dedi. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jacques Diouf da bölgedeki kuraklığın yol açtığı felaket durumunun, yoğun ve acil  uluslararası yardımı gerektirdiğini’ belirterek, "Buna tepki göstermek ve yaşamları kurtarmak gerekiyor" diye konuştu. Bu arada Dünya Bankası da, toplantı öncesinde 500 milyon dolarlık yardım kararı alındığını, bu yardımın, bölgedeki kuraklıkla mücadele programının finansmanı ve çiftçilere gelecek rekolte döneminde ekim yapabilmeleri ve hayvancılığın yeniden oluşturulması gibi alanlarda yardımcı olmak için kullanılacağı belirtildi.Son 60 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya olan Uganda, Sudan, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Somali’de 12 milyon insan tehdit altında.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme